czwartek, 23 lipca 2015

O odwróceniach po raz drugi

Odwracać czy nie odwracać? To pytanie zada sobie w którymś momencie każdy tarocista. Ja odwracam i chcę wam tutaj pokazać różne sposoby na czytanie odwróceń. Warto je stosować, bo wtedy bogactwo tarota jest przeolbrzymie. Po co się ograniczać, skoro można mieć cały wachlarz znaczeń i różnych sposobów na czytanie. Kombinacje i połączenia z innymi kartami mogą nam pokazywać najróżniejsze historie. Jeśli uparcie nie stosujecie odwróceń, to pamiętajcie, że wtedy bardzo ważny jest rozkład, w którym określicie pozycję negatywną i ważne jest wzajemne działanie kart. Sama tego nie stosuję, bo odwrócenia mi się wydają dużo ciekawsze. Ale każdy powinien sobie znaleźć to, co najlepiej odpowiada i pasuje – jeśli odwrócenia wam nie pasują, to ok. W tarocie nie ma dogmatów ani jedynej słusznej interpretacji i wykładni. Tarot nie jest czymś absolutnym. Moja zasada brzmi: wybierz system i pozostań mu wierny, póki dla ciebie działa.
                                           Rider-Waite-Smith


Odwrócenia można czytać na wiele różnych sposobów. Tutaj przedstawiam wam kilka sposobów M. K. Greer i kilka moich. Możecie wybrać sobie kilka, albo stosować w zależności od tego jak czujecie, zaufać intuicji. Można też pomyśleć nad własnym sposobem czytania odwróceń. Czy wszystkie talie można odwracać - asymetryczny rewers pokazuje, że autor talii nie myślał o niej pod tym kątem i odwrócenia go nie interesowały. O tym swoim stanowisku pisałam tu: Problem odwróceń w taliach nieodwracalnych. Oto możliwe podejścia do kart w pozycji odwróconej:
 1. Zablokowana energia, natrafienie na opór, represja, zaprzeczenie.
 2. Projekcja – pokazanie, że obiektywnie jest inaczej, ale klient coś projektuje na daną osobę, coś w nim samym jest, co rzutuje na innych, wypiera te treści.
 3. Opóźnienie, trudność, coś nieosiągalnego – wahanie, niepewność, niezdecydowanie, albo zewnętrzne czynniki opóźniające.
 4. Nieświadomość, coś głęboko ukryte, prywatne, intymne.
 5. Nów (M. K. Greer chwali ten sposób przy taliach okrągłych) – czyli ukryte, nieświadome, instynktowne.
 6. Przełom, zwrot, zmiana kierunku, pozbycie się czegoś, ruszenie do przodu, nagła zmiana
 7. Anty-strona prawidłowa, czyli do znaczenia prawidłowego można dodać słowo „nie” - uważając by nie popaść w negatywizm i krytykanctwo!
 8. Kompensacja – czegoś brakuje i w innej dziedzinie się realizujemy, czegoś jest za dużo, a czegoś za mało, nie ma balansu.
 9. Nadużycie, niewłaściwy kierunek, zły moment, złe wykorzystanie zasobów.
 10. Powtórka – przemyślenie czegoś, cofnięcie się, a może konieczność powtórzenia czynności, przeglądnięcia, sprawdzenia.
 11. Co cię nie zabije, to cię wzmocni - ciężki stan jest jednocześnie lekarstwem, czymś, co wzmacnia.
 12. Niekonwencjonalna medycyna, szamanizm, magia – odwrotność konwencjonalnej, którą możemy przypisać do pozycji prawidłowej (albo na odwrót!).
 13. Przywrócenie - niedojrzałość, problemy uniemożliwiają karcie pokazanie pełnego potencjału danej osoby, toteż niejako wraca ona do wcześniejszej. Na przykład odwrócona szóstka buław cofa się do piątki – nie czas na sukces, trzeba powalczyć. Czas by zanalizować doświadczenia i lekcje, które mamy przerobić.
 14. Ekstremum, najbardziej wyraziste znaczenie jakie ma prawidłowa pozycja.
 15. Zaakcentowanie czegoś, karta mocno zwraca naszą uwagę na daną sprawę, wzmocnienie.
 16. Całkiem nowy obrazek się pojawia, a razem z nim nowe znaczenie. Wyostrzmy wyobraźnię by w odwróceniach dostrzec całkiem nowe kształty, przedmioty i symbole.
 17. Karta może mieć bardziej pozytywne znaczenie niż w pozycji prawidłowej, pokazanie najjaśniejszej strony.
 18. Przeciwieństwo, zaprzeczenie tego, co w pozycji prawidłowej, ale w sensie pozytywnym.
   Tdm Dodal: odwrócenia otwierają przestrzeń kreacji

                                          RWS: wszystkie karty prawidłowo, ale jest nastrój do wróżb ;)
                                           Herbal tarot i sok z pokrzywy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger