czwartek, 2 lipca 2015

Psy, Księżyc i szaleństwo

Zwierząt w tarocie jest sporo. W RWS dominują konie (7 kart: Rycerz Denarów, Rycerz Buław, Rycerz Kielichów, Rycerz Mieczy, Słońce, Śmierć, VI Buław) i różnego rodzaju ptaki (4 karty: Król Mieczy, IX Denarów, Gwiazda, As Pucharów). Psy pojawiają się na trzech kartach: X Denarów, Księżycu i Głupcu. Ich symbolika ezoteryczna jest bardzo głęboka. Pies to strażnik tajemnej wiedzy, strzeże królestwa zmarłych i przeprowadza dusze (Cerber, Anubis). Przede wszystkim kojarzy się z wiernością, a wyostrzone zmysły tego zwierzęcia sprawiły iż jego symbolika wyraża mocno rozwinięte zdolności ponadzmysłowe. Przewodnik, obrońca, wierny towarzysz, ale i bardzo mądra istota. Hekate, bogini ciemności, przedstawiana była niekiedy pod postacią psa – co pokazuje, że kojarzy się też z tym co mroczne, ze sferą cienia, magii, czarów. Ta grecka bogini znana była z tego, że zsyłała na sprzeciwiających się jej ludzi szaleństwo.W średniowiecznych wyobrażeniach pies oznaczał wiarę, dobre małżeństwo, ale też pokusę, zawiść, gniew. Z drugiej strony symbolika tego zwierzęcia wiąże się z jego jurnością – może też oznaczać płodność. Psy (ale i kraby) w magii astrologicznej związane są z Księżycem. Nie dziwi zatem, że właśnie to zwierzę znalazło się na karcie Księżyc, która jest głównym bohaterem tego posta.

Pies namalowany na pierwszym wtajemniczeniu mówi o wierze i nadziei, to nasz strażnik, wierny kompan, na którego pomoc można liczyć. X Denarów to ostatnia karta tarota (w większości talii), zamykająca cykl. Mamy na niej w talii RWS dwa szare psy stojące obok starego człowieka. Psy kojarzą się z wiernością, bezpieczeństwem, ochroną, stabilnością. Za jednym z nich stoi dziecko i dotyka zwierzęcia. Jakby młody głupiec przygotowywał się już na wyprawę. 

Księżyc mówi o tym, co nieświadome, o świecie wyobraźni, kreacji, snów, iluzji, narkotycznych wizji. To dywinacja, wróżby, intuicja. Ma twarz i niekiedy patrzy prosto na nas, a czasem gdzieś w bok, w RWS oczy ma zamknięte. Woda i jej nieskończona głębia dobrze oddają naturę tej karty. Dwa psy (lub pies i wilk) wyją, a obok nich widzimy skorupiaka (czasem to krab, rak, homar). To zwierzę wychodzi powoli z wody i kieruje swoje odnóża w stronę nieboskłonu. Jest on symbolem ego, które chce nawiązać kontakt z Księżycem. Czyli ego, które pragnie nawiązać głęboki kontakt z intuicją. Psy również skoncentrowane są na Księżycu, zdają się połykać jego promienie – to może symbolizować potrzebę pokarmu: emocjonalnego, duchowego, fizycznego. W tarocie marsylskim często jeden z psów jest niebieski - symbolizuje to jego duchową naturę, zielony język to receptywność.

W talii RWS psy (lub pies i wilk) są poświęcone Anubisowi, bóstwu o wyglądzie szakala, które strzeże duszy podczas jej duchowej podróży. Wilk mówi o dzikiej i nieujarzmionej stronie naszej natury, kierowanej przez instynkty. A rak z kolei wyraża potrzebę rozwoju duchowego. Jeśli przyjrzymy się głębiej symbolice raka, to konieczne jest powiązanie go z jego astrologicznym odpowiednikiem. O czym mówi nam ta karta:
  • o płodności, ciąży
  • symbolizuje matkę
  • to sny, wizje, intuicja, nieświadomość, podświadomość
  • przeszłość mocno wpływa na teraźniejszość,
  • koszmary, lęki, fobie, samotność, depresja
  • to, co ukryte, z czego nie zdajemy sobie sprawy, ktoś ma jakieś ukryte i niejasne zamiary (co innego pokazuje, co innego w środku),
  • irracjonalne obawy, neurotyzm, kurczowe trzymanie się strefy komfortu,
  • twórczość, kreacja
  • wiedza tajemna, duchowa podróż, wróżby
  • rytm natury, cykliczność
  • psychedeliki – można po nich wejść w świat koszmarów, albo w świat wiedzy i poznania – zgłębianie się w to, co nieświadome może być niebezpieczne (pies-strażnik musi czuwać)
  • alkohol, uzależnienie (też od internetu i pornografii), ucieczka od rzeczywistości
  • szaleństwo
  • próżne działania, albo działania motywowane bardzo silnymi emocjami
  •  
    

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger