środa, 8 lipca 2015

Wisielec

Wisielec jest kartą, z której emanuje zastój. Przedstawia mężczyznę przywiązanego za nogę do drzewa/gałęzi. Jego ręce związane są za plecami (a może sam je sobie tak ułożył i splótł, a może coś trzyma tam z tyłu). Patrzy w przód – jest mocno zakotwiczony w teraźniejszości, którą obserwuje w sposób bierny. Nie dokonuje żadnego wyboru. Nie robi nic. Aktywność jest zawieszona. Nie chce brać udziału w wydarzeniach. Wycofuje się z życia.

Widzimy w tej karcie, że zakończył się jakiś etap w życiu. Aktywność jest zawieszona. Czekamy. Wisielec się wycofał głębiej i inaczej niż Eremita, bo w przeciwieństwie do tego drugiego, jest gotów zakwestionować wszystkie swoje przekonania i dogmaty.
Ta karta mówi o jakiejś niejasnej sytuacji, o chorobie, która rozwija się w ukryciu, o syndromie chronicznego zmęczenia, smutku. Jest to karta wyboru braku działania. W odwróceniu lęki, niepewność, gniew tak silny, że twarz nabrzmiewa i oczy zachodzą krwią. Migotanie serca, rozdrażnienie. Nie ma wyjścia z sytuacji, bezsilność przygniata, próby zachowania równowagi są skazane na porażkę. Wisielec to wymuszona ofiara, kara, strata, to porażka, śmierć, bycie pokonanym - takie znaczenie ma w talii Thotha, tak widział tę kartę Crowley. U niego zresztą ta karta jest grobowcem boga.
Wisielec jest niezwykłą kartą. Widzimy na niej człowieka powieszonego za nogę. Oczy ma otwarte, żyje, obserwuje. Ale jego perspektywa jest odwrócona. To co go obchodziło kiedyś, teraz go nie interesuje. Patrzy inaczej na wszystko. Z punktu widzenia duchowego to wspaniały stan odwrócenia się od świata i zwrócenia się ku wnętrzu. Może to być poznawanie nowych rzeczy. Wisielec mówi też o tym, że czasem należy z czegoś zrezygnować, czy ponieść jakąś cenę/ofiarę.
Ta karta to mistyczny stan, spojrzenie w głąb Jaźni, to całkowite odwrócenie perspektywy, które można osiągnąć poprzez medytację. Jest to karta szamanów, którzy spożywając magiczne rośliny odwracają się od materialnego świata i kierują się ku wnętrzu. Zmienia się ich centrum.
Hebrajską literą związaną z wisielcem jest MEM. Porą jest zmierzch. 


W talii RWS jego ezoteryczne znaczenie wiąże się z boskością. Świat jest kartą obrazującą manifestujący się Kosmos, a Wisielec to boskość, która immanentnie jest w nim zawarta. Dlatego 12 to odwrócone 21 – widać to też w pozycji postaci na obydwu kartach. Z drzewa wyrastają zielone listki, co oznacza życie – mężczyzna nie jest martwy. Ale powoli kończy jakiś etap swojego życia. Wisielec jest całkowitym przeciwieństwem Hierofanta, jeśli chodzi o duchowość, bo ten pierwszy kieruje się do wewnątrz, zgłębia w siebie, ten drugi na zewnątrz. Aureola wskazuje, że mimo powieszenia, nie jest to jakiś złodziejaszek, a prędzej męczennik. Ta karta mówi o konieczności poniesienia ofiary. To też odpokutowanie czegoś. Wisielec mówi nam byśmy pogodzili się z nowymi warunkami, z przeszłością, z decyzjami jakie podjęliśmy. To karta odmiennych stanów świadomości, medytacji, głębokich stanów medytacyjnych, w których zmienia się nam perspektywa. Jeśli chcemy dowiedzieć się co zrobić, to karta mówi o:
 • akcie skruchy
 • zatrzymaniu się i wycofaniu, to nie jest dobry czas na działanie
 • spojrzeniu na sprawę z całkowicie innej perspektywy
 • złapaniu oddechu, spowolnieniu tempa życia
 • medytacji
Wisielec to żywioł wody. Powiązany jest z Kapłanką – obie karty mówią o głębi stanów emocjonalnych, jakich doświadcza dana osoba. Przedstawiają zwrócenie się ku wewnętrznej mądrości. Zatrzymanie, gromadzenie, niedziałanie. Czasem może wskazać ciążę. Hasłem tej karty mogłoby być: slow life. To karta inicjacji, przejścia w nowy etap. Może pokazywać osobę odstającą w jakiś sposób od tłumu.
W odwróceniu bądź jako cień:
 • Stany chorobowe, chroniczne zmęczenie, smutek, depresja
 • opóźnienie
 • wina i kara
 • lękliwość, niepewność, poddenerwowanie, wątpliwości
 • nieudane próby zachowania równowagi
 • bezsilność, zgnębienie
 • bezradność, bycie ofiarą
 • izolacja, życie w „swoim świecie”
 • unikanie odpowiedzialności
W talii Dodala ma związane usta – może to kara, by nauczył się brać odpowiedzialność za swoje słowa? Poza tym w tej talii liczba "XII" napisana jest odwrotnie, jako "IIX".
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger