piątek, 30 grudnia 2016

Hierofant

Hierofant, Arcykapłan, Papież - ta karta jest różnie nazywana. Pokazuje ona mężczyznę, który jest pośrednikiem między światem ducha, a ziemskim. Przekazuje on sekretną wiedzę – udziela wtajemniczeń i inicjacji w misteria. Prowadzi i kieruje, bo ma dostęp do sfery wyższej i głębszej niż materialny świat. Przekazuje prośby i modlitwy wiernych, wspiera ich i kieruje.


Tdm: komunikacja, prowadzenie, wiara. Krzyże na grzbietach dłoni mówią o tym, że działa on w sposób naznaczony świętością i bezstronnością. Lewa ręka jest niebieska, tak samo jak dłoń Eremity, co wyraża ogromną duchową siłę i receptywność w działaniu. Druga ręka koloru cielistego wskazuje na jego kontakt ze światem ludzi, to, że jest mediatorem i powiernikiem, oraz daje wsparcie i błogosławi. Jest bardziej skierowany w stronę jednej postaci – co pokazuje, że wybiera ulubionego ucznia kierując się tym, że jest pod jakimś względem odpowiedniejszy, ale to może być również faworyzowanie, dyskryminacja. Siwa broda mówi o doświadczeniu i mądrości.


RWS: autorytet, nauczyciel, pasterz. Hierofant w tej talii udekorowany jest symbolami chrześcijańskimi, co przywodzi na myśl Papieża, głowę kościoła rzymskokatolickiego. Papieska tiara ma 3 poziomy: oznacza to, że sprawuje on rządy wchodząc w trzy role: najwyższego pasterza, nauczyciela oraz kapłana. Papieski krzyż pokazuje jego władzę i zwierzchnictwo łączące dwie sfery: niebo i ziemię. Klucze Św. Piotra są symbolem zarządzania niebem i ziemią. W rozkładzie mogą mówić o tym, że ktoś jest świetnie przygotowany by zapanować nad sytuacją. Dwójka osób słucha Papieża i czeka na jego rozkazy, gotowi są do realizacji jego potrzeb i próśb. Ręka w geście błogosławieństwa: odnosi się to do podziału na doktrynę egzo i ezoteryczną, to, co dostępne dla wszystkich, oraz to, co dostępne jedynie dla wtajemniczonych. Może mówić, że coś jest jawne, ale i mamy jakieś treści ukryte, niejawne, wyparte, tajemnice, sekrety. Waite umieścił go na drzewie życia na sefirze Tiferet ustanawiając go połączeniem między wymiarami. Oznacza to też zrozumienie celu życiowego i poczucie połączenia ze wszystkimi istotami.


Thot: sekret, inicjacja, wiedza. Znak zodiaku byk. Droga Kapłana to droga od Łaski do Mądrości. Chesed - Chochma. Pastorał, który trzyma w lewej ręce symbolizuje chesed. Odpowiada mu hebrajska litera waw – gwóźdź (widzimy je nad głową Hierofanta). Jest on papieżem nowej ery Horusa, która według A. Crowleya ma dopiero nadejść. Nie ma uczniów, ani pomocników, a jedynie Izyda (Wysoka Kapłanka) oświetla go swoim światłem. Kobieta trzyma Księżyc. Kwitnąca róża wskazuje na początek miłosnego związku. Lewa ręka Kapłana dokonuje gestu błogosławieństwa.
Wskazówki do interpretacji
To powiernik sekretów. Mediator. Ukryta wiedza. Wyjawianie tego, co ukryte. Dobrze zwrócić uwagę czy klient nie ukrywa czegoś, a może nie chce się do czegoś przyznać. Hierofant mówi o tradycji, objawieniu, nauczaniu, hierarchii i strukturze. Oznacza eksperta, kogoś wyspecjalizowanego w danej dziedzinie, autorytet – często to znak, że do kogoś takiego powinniśmy zwrócić się o pomoc niczym dwie postaci zbliżające się do Kapłana. To mądrość, doświadczenie, przewodnictwo, nauka, nauczanie, duchowość, religia, oddanie, opieka. Arcykapłan to czasem znak zodiaku byk - a zatem stabilność, zorganizowanie, stałość, upartość, niechęć do zmian, posiadanie. To karta połączenia, mostu, wiary, dawania przykładu i duchowych mocy. Również mówi o powołaniu – pozostałe karty wyjaśnią czego ono dotyczy. To karta komunii: unii i komunikacji,  negocjacji, ślubu, chęci komunikacji. To dogmat, ideał. Potrzeba wsparcia duchowego i przewodnictwa, terapii (tradycyjnej). Instytucja o długiej tradycji. Stare, dobre małżeństwo. Przyjaźń. Ojciec, dziadek, starsza osoba, mądra, doświadczona. Moralność. Instytucja religijna. Osoba mocno zrośnięta z daną instytucją, firmą.
Łącznik między poziomem nadprzyrodzonym i zwykłym, pośrednik między światami. Może przekierowywać energię i kumulować – używać jej do uzdrawiania, bądź manipulowania. Gromadzi w sobie moc i rozdysponowuje ją na innych – przekazując nauki i błogosławieństwa. To medium, pośrednik, ktoś kto ma dostęp do innej sfery. To coś, co trzymane jest pod kluczem. Odbiór wyższych energii. Wieczność, przywiązanie, lojalność. Wsparcie duchowe. Ktoś, kto nie wyjawi sekretów. Rada, pomoc. Gęba na kłódkę. 


Słowa klucze: pomost, sekret, błogosławieństwo, autorytet.
Rada: zwróć się do osoby doświadczonej po pomoc, specjalisty i eksperta.
W odwróceniu/cieniu: To może być fanatyzm, dogmatyzm, konserwatyzm. Osoba, która nie zmieni poglądu, stanowiska. Hipokryzja, nadużycie stanowiska. Rozwód. Ślepe zapatrzenie, fanatyczne oddanie. Służenie systemowi bez cienia wątpliwości z pełnym oddaniem. Puste obietnice. Fałszywy prorok. Dyskryminacja, nieuzasadnione faworyzowanie kogoś. Kurczowe trzymanie się schematów. Może również pokazać, że nastał czas, aby zakwestionować autorytet i pójść swoją drogą, poszukać własnych odpowiedzi. Czasem to pozorna świętość, pod którą kryje się ochota by działać w sposób niemoralny i niewłaściwy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger