czwartek, 29 grudnia 2016

Sprawiedliwość

Poważna kobieta siedząca na tronie i przeszywająca lodowatym spojrzeniem. Nie ma z nią żartów – od jej decyzji zależeć mogą ludzkie losy. Świadczy o tym miecz i waga – dwa atrybuty przywodzące na myśl sąd i wyrok. Czy to dosłowny, metafizyczny, czy dotyczący naszych własnych myśli i rachunku sumienia. W starożytnym Egipcie uosobieniem sprawiedliwości była bogini Maat – widzimy ją na karcie Crowleya. W mitologii greckiej przedstawiana jako Temida – bogini ładu i sprawiedliwości. Na poziomie metafizycznym pokazuje kosmiczną harmonię i porządek, określaną przez hindusów jako rita. Jest to bezosobowe prawo natury, zapewniające uporządkowanie zdarzeń związane ze swoista cyklicznością. Sprawiedliwość przedstawia również cnotę kardynalną, jaką jest Prawda. 

Tdm: balans, doskonałość. Na szalkach wagi coś jest właśnie ważone – czy to podsumowanie naszych działań, bilans zysków i strat, szacowanie dobrych i złych uczynków niczym na sądzie ostatecznym? W pogotowiu miecz, którego nie zawaha się użyć by szybkim cięciem wykonać wyrok. Ten wyrok jest sprawiedliwy – dostaniemy to, na co zasłużyliśmy. Decyzja jaka zapadnie jest sprawiedliwa, choć możemy tego nie dostrzegać, ale w jakimś sensie zgodna jest z ładem kosmosu. Kobieta na karcie jest silna, dzielna i odważna.

RWS: najlepsze wyjście, równowaga. Inaczej niż w tdm i Thocie, w których przypisanym jej numerem jest VIII, tutaj powiązana jest z liczbą XI. Napisano na ten temat już naprawdę sporo, więc odsyłam Was do literatury, bo nie ma co wałkować w kółko tej sprawy. Podobnie jak w Papieżycy mamy tu postać siedzącą między dwiema kolumnami. Według Waite Sprawiedliwość mówi o moralności w odniesieniu do świata materialnego, podczas gdy Papieżyca mówi o duchowej sferze. Sprawiedliwość nie jest ani mężczyzną, ani kobietą. To zasada, która po prostu jest. Waga mówi o harmonii i balansowaniu różnych elementów. Miecz to sprawiedliwe działanie w świecie – pokazuje, że karta nie jest bierna, a raczej wciela w czyn projekty. Korona przywołuje odniesienia do kabały. A przesłaniem tej karty jest szczerość, uczciwa gra, prawda, wzięcie pod uwagę różnych opcji i rozsądne wyważenie, która z nich jest najlepsza. Zwróć uwagę na sąsiadujące karty – która zostanie potraktowana mieczem, a która wymaga zbalansowania?


Thot: Crowley nazwał ją "Dostosowanie". Jej nazwa magiczna to "Córka Władcy Prawdy", "Dzierżycielka Równowagi". Hebrajska litera Lamed. Na drzewie życia związana jest ze ścieżką łączącą Geburę z Tiferet. Surowość z Pięknem. Znak zodiaku - waga.
Najczęściej kojarzona ze sprawami urzędowymi. Jednak Crowley podkreślał, że to nie ma być chłodna karta, raczej że natura jest złożoną, rytmiczną, dynamiczną równowagą. Miejsce na Drzewie Życia wskazuje na to, jak jest istotna. Łączy ona najbardziej okrutną i bezwzględną sefirę z centralną i pozytywną. Powoduje to swoistą stabilność całego Drzewa Życia. Miecz, który Maat, egipska bogini prawdy i prawa, trzyma w dłoniach, odcina wszystko co zaburza harmonię. Kule to nawiązanie do sefirot Drzewa Życia. Maat ma na oczach opaskę, która nie uniemożliwia jej widzenia. Ona ma obserwować wnikliwie zanim wyda wyrok. Maat jest małżonką Thota. Odpowiada ona za harmonię całego Uniwersum.
Wskazówki do interpretacji
Kluczowe znaczenie to podejmowanie decyzji. Być może konieczne będzie zawarcie porozumienia z innymi – takiego, w którym każdy zostanie wzięty pod uwagę (chyba, że sąsiadujące karty wyraźnie wskazują kto będzie faworyzowany w tym układzie). Istotne jest zrozumienie czy nasze potrzeby i pragnienia współgrają z potrzebami i pragnieniami innych, bo przy Sprawiedliwości wchodzi się w relacje, w których ważne jest by dopasować się do innych. To mogą być związki małżeńskie, zawieranie spółek, podpisywanie umów, różnego rodzaju wymiany, śledztwa, procesy, sprawy sądowe i administracyjne.
Ta karta mówi o prawdzie, moralności, uczciwości, grze fair-play, harmonii, równowadze, dążeniu do najlepszego wyjścia i idealnego rozwiązania. Sprawy związane z prawem, administracją, postępowaniem sądowym. Sugeruje, że sprawiedliwości stanie się zadość i zwycięży. Może wskazywać, że ktoś domaga się sprawiedliwości, albo zostanie uczciwie potraktowany. Ta uczciwość oznacza, że dostanie się to, na co się zasługuje. Czasem nie jest to tym, czego pragniemy. Właściwie podjęta decyzja – jej miecz wskazuje, że będzie to konkretna i rozsądna akcja, jednak poprzedzona przemyśleniami i analizą plusów i minusów. Sprawiedliwy podział, zarządzenie. Płacenie rachunków, podatków, księgowość, sprawy biznesowe, kalkulacja. Chłodne działanie, dominacja intelektu, za którą idzie nie kierowanie się emocjami. Niezwykła precyzja.Wysoki standard moralny. Prawość. Zacność. Prawda. Odcięcie się od przeszłości Naukowiec. Racjonalne, intelektualne, inteligentne podejście. Pisarz. Sędzia, prawnik, policjant. Precyzja, logika, ostry intelekt. Samo-dyscyplina. Panowanie nad emocjami, pasjami, pożądaniem. Kontrola. Ślub w urzędzie stanu cywilnego. Bardzo wymagająca osoba. Medytacja. Dbanie o umysł. Zajmowanie się właściwymi i potrzebnymi sprawami – umiejętność zaplanowania i wyboru co jest priorytetem. Słuszna decyzja. Stabilność w umyśle. Dążenie do wewnętrznej równowagi, harmonii i balansu. Spotkania medytacyjne, rozmowa z buddystą. Krytyczne uwagi. Odpowiedzialność. Trzeźwe, rzeczowe podejście. Równouprawnienie. Dążenie do legalizacji związków, spółek. Oliwa sprawiedliwa, zawsze na wierzch wypływa. 

Słowa klucze: kalkulacja, decyzja, prawda, uczciwość
Rada: starannie rozważ plusy i minusy nim podejmiesz decyzję. Pomyśl dokąd doprowadziły cię przeszłe działania – jaki plon zbierzesz?

W odwróceniu/w cieniu: to kara, na którą ktoś zasłużył. Również wyrok niesprawiedliwy, trudny, bolesny. Porządek został wywrócony do góry nogami. Chaos utrudnia funkcjonowanie, a wszelkie dążenia by osiągnąć ład są udaremnione. W tej pozycji pokaże, że sprawy prawne, sądowe, administracyjne nie potoczą się po naszej myśli. Wyrok będzie rozczarowujący. Osoba bojąca się, że będzie musiała za dużo oddać, zbyt wiele straci. Upokorzenie, wstyd, poczucie winy. Nie można polegać na dotychczasowym porządku – w każdej chwili może ulec entropii. Niestałość. Grząski grunt pod nogami. Niekoniecznie prawo i sprawiedliwość stoi po stronie pytającego.
Cierpienie, depresja, ciężkie myśli, które sprawiają ból, zadręczanie się. Nieszczerość. Osoba, która nie przestrzega reguł gry. W skrajnych przypadkach masochizm, sadyzm, samobójstwo. Wewnętrzny krytyk, który nie oszczędza siebie, ani nikogo. Hipokryzja. Poczucie winy. Samoumartwienie. Wymagający rodzic. Bardzo chłodna kalkulacja. Niesprawiedliwy sąd, wyrok, ocena. Rozstanie, rozwód. Kierowanie się tylko swoim interesem. Osoba nie tolerująca słabości. Przepracowanie, bardzo dużo roboty papierkowej. Bezlitosna biurokracja. Podsłuch. Autodestrukcja. Ktoś, kto stoi w miejscu, boi się wykonać jakikolwiek ruch chociaż powinien. Poczucie, że jest się we mgle – sytuacja jest mało klarowna, niezrozumiała, nie wiadomo komu ufać, a kto może nam wbić nóż w plecy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger