czwartek, 5 stycznia 2017

Cesarz

Cesarz jest kartą numer cztery i już sama ta liczba wiele nam o nim powie. Jej podstawowe znaczenia to stabilizacja, krystalizacja, ustanawianie. Cesarz sprawuje władze ustanawiając swoje zasady. Jest silny i władczy – jego rola polega na wydawaniu rozkazów i oczekiwaniu, że zostaną one zrealizowane.


Tarot Marsylski [Tdm]: stabilność, racjonalność. Czwórka – liczba solidności, stabilności, realizacji. Odnosi się  hebrajskiego tetragrammatonu: imienia boga – Jod He Waw He. Stoi mocno na ziemi, dogląda swoich włości, dobytku, sprawuje pieczę i opiekuje się. Męska, silna energia. Ustalanie praw, ustanawianie granic, asertywność. Cesarz nie da sobie w kaszę dmuchać! Ma bagaż doświadczeń, co czyni z niego eksperta w danej dziedzinie i autorytet. Ten władca ma odrobinę podobny układ nóg do Wisielca – z tym, że ten drugi ma zgiętą lewą nogę, a prawa skierowana jest ku niebu, podczas gdy Cesarz stoi lewą nogą na ziemi, a prawa jest zgięta. Wisielec ma kontakt z niebem, Cesarz z ziemią, światem materialnym, świetnie porusza się po tej płaszczyźnie i nią kieruje. Wisielec za to jest połączony z duchowym wymiarem.
Rider-Waite-Smith [RWS]: rozkaz i realizacja. Mężczyzna w prawej ręce trzyma ankh, wyrażający to, że jest on dopełnieniem Cesarzowej jako twórcy życia. Ankh jest atrybutem bogów starożytnego Egiptu. Oznacza Słońce, życie, klucz do boskiej wiedzy i przeznaczenia, to również siła i mądrość. W lewej dzierży berło – symbol dominacji, władania, panowania, chwały, honoru i ambicji. Ten symbol królewski pokazuje cały wachlarz znaczeń tej karty: to zwycięstwo, decyzja, postanowienie, tyrania, despotyzm, płodność, fallus i urodzaj. Przywodzi na myśl spełnienie życzeń, sprawiedliwość i cnotę. Dojrzały mężczyzna na karcie jest pełen zapału (czerwień szaty), ale jednocześnie stonowany i opanowany. Siedzi na tronie i można sobie wyobrazić, że wydaje rozkazy tonem głosu nieznoszącym sprzeciwu. Jest on osobą działającą, aktywną – w przeciwieństwie do biernej Cesarzowej. Tron jest symbolem jego królewskiej władzy i potęgi. On zarządza w sposób logiczny i rozsądny. Jego siedzisko zdobią głowy baranów – oznaczają wojowniczego Marsa, astrologiczny symbol energii, walki, wigoru, namiętności, pasji, impulsywności. Tutaj można to odczytać jako potrzebę szybkiego i konkretnego działania, szybkiego ruchu pozbywania się przeszkód – przy tej karcie jest to do zrealizowania. Cesarz jest ubrany w zbroję – gotowy do walki i obrony. Korona pokazuje jego prymat i dominację. To on zarządza światem. W tle widoczne są góry – na jednym poziomie jest to oznaką tego, że Cesarz jest boskim namiestnikiem, z drugiej można mówić tutaj o potrzebie ustalania granic i swojej przestrzeni, oraz o przezwyciężaniu trudności i radzeniu sobie z nimi.
Thot: tak samo jak w talii RWS znak zodiaku związany z tą kartą to Baran, a planeta Mars. Necah łączy się z Jesod. Na tej karcie mamy wyraz najbardziej materialnej formy energii. Jego tronu strzegą himalajskie dzikie barany, a u stóp widnieje łagodny baranek. Nogi układają się w symbol siarki (co mówi o gromadzeniu mocy), a ramiona w trójkąt. Całość wyraża ognistą, męską energię, kreatywność, początek wszystkich istot.
Wskazówki do interpretacji:
Może ona wskazywać na męża, ojca, szefa, kogoś, kto jest dla nas autorytetem. Ta karta mówi o kimś inteligentnym, logice, kierowaniu się rozsądkiem, rozumem, działaniu zgodnym z planem. O zawarciu kontraktu, przymierza, harmonii. To władza, autorytet, ale też krystalizacja planów, wytrwałe dążenie do celu. Wskazuje na psychiczną odporność, siłę charakteru, stałość, asertywność, pracowitość. Jest pewny siebie, nie znosi sprzeciwu, ale wysłucha innych. Lider. Odpowiedzialność. Stabilność, wsparcie, solidność. Umiejętność kierowania zespołem/ludźmi, to symbol wodza, potężne imperium, duża rodzina – klan, zarządzanie innymi, dobry kierownik, świetny plan. Mówi o czymś trwałym i stabilnym. Daje bezpieczeństwo, to opoka, na której można się oprzeć.
Pokazuje konkretne działania, kogoś kto bierze się do pracy i realizuje plan. Ale Cesarz musi mieć osoby, które wysłuchają i wykonają jego rozkazy – dlatego ważne są karty dworskie i inne małe arkana sąsiadujące z Cesarzem. Idzie po to, czego chce. Rozpęta burze jeśli będzie trzeba. Wojownik. Może wskazać pracownika rządowego, wojskowego, menadżera, osobę zamożną lub stabilną materialnie. Również ta karta pokaże miejsce pracy. To osoba mocno zdyscyplinowana, honorowa. Konserwatywna. Rządy żelazną ręką, dużo ilość energii do działania, budowania, kreowania, zarządzania. To działanie, akcja. To karta związana z tym, co ziemskie, materialne, wszak jej żywiołem jest ziemia. To stabilność, dom, ognisko domowe. Przedstawia silnego i zdecydowanego mężczyznę, jego broda jest przyprószona siwizną – jest doświadczony i mądry. Jest opanowany, sprawiedliwy, odpowiedzialny. Stabilność i panowanie. Cesarz jest władcą, ale takim, który lubi dbać o innych, opiekować się. Trwała struktura, opoka, odpowiedzialność.
Rada: naszkicuj plan, projekt, nie zatrzymuj się teraz. Przygotuj się najlepiej jak możesz – jeśli trzeba bądź wojownikiem. Działaj z poczuciem pewności siebie i przekonania o swojej wartości.
Słowa klucze: władza, autorytet.
W odwróceniu/cieniu: będzie mówić o walce, zmaganiach, arogancji, megalomani, kłótliwości, popędliwości. Będzie bezwzględnym dyktatorem i tyranem. To dążenie po trupach do celu, bezwzględność. Cel uświęca środki. Lub jedyne co się liczy to zbudowanie swojego imperium. Również oznaka, że należy przygotować się do obrony i walki. Nadmierna kontrola swojego życia i innych. Przymus kontroli. Agresja, skłonność do gniewu, gotowość do wybuchu. Sztywność, konserwatyzm, barani upór. Osoba, która zawodzi, nie chroni, nie wspiera, nie potrafi kierować. Buduje ogromny mur obronny i nie pozwala innym na dostęp do swoich uczuć.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger