wtorek, 3 stycznia 2017

Cesarzowa

Władczyni jest matką. Silną, niezależną opiekunką swojego stada. Potrzebuje bliskich wokół siebie. Lubi swoją rolę kobiety, żony, rodzica. Dba o piękno ciała, chętnie kupuje nowe ubrania, odwiedza kosmetyczkę i fryzjera. Jako matka natura jest wyrazem obfitości, płodności i urodzaju. Aspekt Afrodyty to piękno i doskonałość. Przedstawia zrealizowaną zawodowo kobietę, pewną siebie i swoich racji. Jest stanowcza i cierpliwa. Dobrze zna się na ludziach.
Na poziomie ezoterycznym to Wielka Matka, Natura, albo macierz wszechrzeczy, kosmiczne łono. Wielka Matka przybiera też postać bogini Kali. Nie jest to więc uosobienie dobra - dla natury takie pojęcie nie ma znaczenia. Po prostu przemienia się zgodnie ze swoimi prawami i cyklami, po drodze zrównując z ziemią miasta za sprawą trzęsienia ziemi czy wybuchu wulkanu. Narodziny i śmierć to dwa aspekty zmiennej przyrody, w której wszystko dąży do wzrostu, a następnie do rozpadu. To duża siła witalna, okres w życiu, gdy jesteśmy w pełni sił i czujemy się jak młodzi bogowie. Cesarzowa szybko się regeneruje, jest świadoma seksualności i potrafi uwodzić.


Tarot Marsylski [Tdm]: kreatywność, płodność. Po Papieżycy gromadzącej energię, przychodzi czas na wykorzystanie jej. Zatem karta Cesarzowej oznacza rozwój, ekspresję i narodziny. Jest to przejście od dziewictwa Kapłanki do wykorzystania potencjału płodności. Berło skierowane jest w stronę jej łona – oznacza to stały wzrost, rozwój, kreację, wykorzystanie energii drugiej czakry, która daje jej siłę i odwagę. To również symbol jej wielkiej inteligencji i twórczej mocy. Jasnoniebieski tron to symbol jest receptywności na boską siłę – to ona ją zasila i daje jej moc do działania. Pokazuje płodność kobiecą, ale i natury. Ciąża i narodziny, nowe pomysły, tworzenie przedmiotów, projektów, dzieł artystycznych.


Rider-Waite-Smith [RWS]: natura, ciąża, wzrost. Na głowie Cesarzowej widzimy koronę z dwunastu gwiazd, jest to nawiązanie do 12 znaków zodiaku i symbol jej królewskiej potęgi. Dodatkowo wyraża to wieniec – symbol sukcesu. Na szyi nosi perły – są one oznaką zdrowia, przynoszą małżeńskie szczęście, bogactwo, we wschodniej kulturze wyrażają dziecko, kochankę, naukę. Cesarzowa ma na sobie ciążową suknię, na której widnieją granaty (symbol płodności), a przy tronie (wygodnym fotelu) stoi tarcza z symbolem Wenus: piękna, kobiecości, miłości, twórczości. Wenus jest planetą miłości i relacji, uznawaną za benefika. W dzień rządzi Wagą, a nocą Bykiem. Berło oznacza władanie i moc. Siłę w codziennym życiu. Cesarzowa na szyi ma perłowy naszyjnik, co również stanowi nawiązanie do jej wenusjańskiego aspektu i żywiołu wody. Drzewa ukazują trwałość i jednocześnie cykliczność natury. Po prawej stronie płynie woda – oczyszczająca i dająca życie, a jednocześnie wyrażającą nieustającą zmienność i przepływ. Woda zawsze się wpasuje w przestrzeń, znajdzie miejsce dla siebie. Łany zboża wyrażają dojrzewanie, wzrost, siłę słońca dającą życie i energię, czas na zbieranie efektów działań. Przekaz Cesarzowej brzmi, że w życiu jest czas na wszystko. Tak, jak są pory roku, do których się dostosowujemy i które naturalnie przechodzą, tak i inne wydarzenia są związane z tym kosmicznym ładem. Pokazuje osobę, która uwielbia piękno i dba o siebie, swoje stroje, wystrój mieszkania, otoczenie. Jest ona autorytetem, który z miłością dba o innych.


Thot: Wenus, płodność. Odpowiada jej hebrajska litera DALETH, planeta Wenus, dzień tygodnia piątek. Łączy Chochmę z Biną. Podobnie jak w RWS oznacza bierną zasadę natury spersonifikowaną przez Wensu (biernie czekającą na kochanka). Jest to bogini roślinności i wegetacji, która potrzebuje swojego kochanka (Marsa). Wróbel i gołąb to ptaki tej pięknej bogini. Na złotym pasie są symbole znaków zodiaku. Wykonuje ręką niewidzialny gest trzymania dziecka.


Wskazówki do interpretacji:
Cesarzowa pokazuje, że należy poczekać na dobry moment, wykazać się cierpliwością – tak jak w momencie ciąży kobieta musi cierpliwie czekać, aż nadejdzie dzień rozwiązania. Właśnie to pokaże Cesarzowa – pewnych naturalnych procesów się nie przyśpieszy, one płyną swoim rytmem i jedyne co można zrobić, to poddać się rytmowi wydarzeń. Trzecie Wtajemniczenie może uosabiać naturalny rytm przyrody, wewnętrzny porządek. Toteż mówi o tym by zachować równowagę i pozwolić rzeczom się dziać w swoim tempie i czasie.
Ta karta mówi o sukcesie, o pomyślnym rozwoju sytuacji, ambicji, kreatywności. Dobrze wróży jeśli chodzi o związki i założenie rodziny. To karta płodności, urodzaju, wzrostu, miłości, piękna, szczęścia, realizacji, przyjaźni, łagodności, dobrego losu, łaski, elegancji, luksusu. Oznacza emocje, naturę, elegancję, piękno, zmysł estetyczny. Dojrzewanie, plony, uwodzenie, pragnienie. Może być matką, siostrą, żoną. Lubi się dzielić i dawać tym, którym kocha dużo od siebie. Płodność natury. Artystka. Kobieta sukcesu. Urok osobisty. Cesarzowa ma swoje mojo – świadomość uroku, magnetyzmu i seksualności, którymi może działać na innych, jeśli zechce. Dba o innych i o siebie – swoje ciało, stroje, włosy. To jest bardzo kobieca energia, twórcza, kreatywna. To wzrost natury. Bujny rozkwit.


Rada: Pozwól rzeczom się dziać. Niech ten strumień przepływa. Wejdź w naturalny rytm natury i nie walcz z nim.
Słowa klucze: płodność, entuzjazm, cierpliwość.
W odwróceniu/cień: Cesarzowa w odwrócenia zamienia się w upartą kobietę, królową lodu, która nie znosi sprzeciwu. Staje się dyktatorem, któremu należy się podporządkować. Uzależnia od siebie innych, nie pozwala na samodzielność, tworzy toksyczne relacje. Jest bardzo wymagająca. To wyraz lenistwa, wyuzdania, rozpusty. Opóźnienie, frustracja z tego powodu. Aborcja, poronienie, niechęć do posiadania dzieci, niepłodność. Prostytucja. Niedbanie o siebie, lekceważenie spraw zdrowia. Syndrom pustego gniazda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger