środa, 25 stycznia 2017

Lampa Eremity

Pustelnik podąża naprzód oświetlając drogę płomieniem lampy. Śnieżno-biała broda wskazuje na dojrzałość i na to, że już wiele wiosen za nim. Podbiera się laską. Dokąd zmierza i skąd przychodzi? Stara postać przywodzi na myśl skojarzenia z Saturnem – bogiem czasu, starości i śmierci. Zamiast klepsydry jest jednak lampa – oświetlająca mroki niewiedzy. 

Tdm: samotność, kryzys, nauka. Mędrzec stanowi autorytet, pokazuje wejście w głąb siebie, zrozumienie i poznanie. To droga do naszej wewnętrznej mądrości. Urzeczywistnienia prawdy o nas samych – a taka wędrówka zawsze musi odbywać się w samotności. Na poziomie mniej metafizycznym może to oznaczać terapię, rozwój, rozwiązywanie wewnętrznych problemów, pracę nad osobowością. Duchowa transformacja – często poprzez kryzysy i traumy. Trudne doświadczenia rozwijają nas i wzmacniają. A ten starzec przeszedł już niejedno, dzięki temu ma cały bagaż doświadczeń i wiedzę o świecie, o sobie, o życiu. Potrafi odpuścić, przestaje mu zależeć na tym, do czego dążą młodsi – kariera, zaszczyty, chwała. On już tam był, poznał, widział i wie, że istnieją cenniejsze rzeczy. Jest ugruntowany w sobie i ma mocne przekonania. Ciężko sprawić by zmienił zdanie.

RWS: rozwaga, izolacja, dystans. Standardowo A. Waite miał własną wizję tej karty. Nie widział tutaj mądrego starca szukającego sprawiedliwości, ani samotności niezbędnej do działań okultystycznych. Dla niego ta karta pokazuje to, że duchowa wiedza ujawnia się tylko tym, którzy są na to gotowi. Nie widzimy całego obrazka, a tylko to, co jesteśmy w stanie dostrzec. Nie mamy przesytu wiadomości, ani niedosytu – tyle ile potrzebujemy na dany moment i ile jesteśmy w stanie przetrawić, tyle dostajemy. Starzec stoi na wzgórzach – to symbol jego duchowych osiągnięć. Innym wymiarem tej karty jest rozsądek, cierpliwość i spokój. Wycofanie się, by przemyśleć problem. Zdystansowanie się od nadmiaru wrażeń i doświadczeń. 

Thot: samotność, olśnienie. W talii Thota nie widzimy człowieka, eremita jest tutaj Thotem. Związane jest to z ezoterycznym znaczeniem tej karty, zgodnie z którym przedstawia ona formę Thota niosącą ludziom światło. W innych taliach można spotkać się ze starym mężczyzną, mędrcem niosącym lampę. IX wtajemniczenie związane jest z hebrajską literą jod (oznaczającą "rękę"), ze znakiem panny, ze ścieżką na kabalistycznym drzewie życia łączącą Chesed z Tiferet, czyli Łaskę z Pięknem. Jod, czyli ręka pustelnika wyraża jego gotowość do pomocy inicjowanemu.
W talii Crowleya i magicznym tarocie Złotego Brzasku karta mówi o seksualnej energii, ale w stanie nieprzejawionym. O wtajemniczeniu. To karta okultyzmu i tajemnej wiedzy.

Wskazówki do interpretacji
Eremita lubi stać z boku, to typ obserwatora. Może to być singiel, ktoś kto lubi samotność, lub po prostu osoba ostrożna, która nie wejdzie w związek łatwo i spontanicznie, ale rozważy wszystkie zyski i straty nim podejmie decyzje. Badacz, naukowiec, człowiek zgłębiający jakąś dziedzinę wiedzy, studiujący, poznający. Bardzo mocno skoncentrowany na pracy. Zapomina o świecie – bo tak bardzo pochłania go jakaś idea, pomysł, działanie. Bardzo oddany temu co robi, perfekcjonista. Jest w stanie poświęcić swoje życie towarzyskie, jeśli taka ma być cena za wyższy cel – oświecenie, poznanie, wiedzę, mądrość. Zgłębia się w siebie, analizuje, zastanawia nad przeszłością i tym, czego się z niej nauczył. To będzie psychoterapia, medytacja, odosobnienie medytacyjne, pisanie pamiętnika, introspekcja. Cała przeszłość wyposażyła go w narzędzia do radzenia sobie z teraźniejszością i przyszłością.
Eremita to poszukiwacz – dokładnie to pokazuje postać na karcie. Szuka prawdy, czegoś, co stanowi dla niego wartość. Niekiedy może to być szukanie kogoś/czegoś. Postać na karcie jest ostrożna – stawia kroki powolutku. Nie pokaże nam duszy towarzystwa. To człowiek po przejściach, który już wiele przeżył i ma spory bagaż doświadczeń na koncie. Jednak to liczba 9 – a zatem niemal dojście do kresu i pełni. Na tym etapie nie ma spoczynku na laurach – to moment rozdawania wiedzy innym. Dlatego Eremita staje się mentorem, doradcą, nauczycielem, przewodnikiem.
To też wycofanie się z bieżących spraw. To karta mądrości i boskiej inspiracji - olśnienia, przebłysku. Eremita nie szuka związków, ma inne priorytety. To osoba unikająca używek. Często ta karta wskazuje na to, że podąża się właściwą drogą. To ktoś bardzo mocno skoncentrowany na sobie i swoich sprawach, indywidualista, perfekcjonista. Ma mocne poglądy, których nie zmieni. Człowiek pracujący nad swoim projektem w ciszy i skupieniu. Potrzeba przestrzeni w relacji i czasu tylko dla siebie. Ale też poważne podejście do związku, odpowiedzialne i trwałe. Związek z rozsądku lub z osobą starszą (rangą lub wiekiem). Ogromne wyrzeczenia, skromność, ascetyczny styl życia. Osoba, która nie szuka wygód i przyjemności. Podążą własną drogą bez względu na wszystko – chce być autentyczna i zgodna ze swoim sumieniem oraz zasadami.

Rada: starannie przemyśl konsekwencje swoich działań, nie bądź pochopny. Zachowaj dyskrecję.
Słowa klucze: mądrość, poszukiwanie, samotność, terapia, przewodnik.
W odwróceniu: W odwróceniu: chłód emocjonalny, izolacja, nieumiejętność zbliżenia się do kogoś i pokazania emocji. Zamrożone emocje. Bardzo silne wycofanie i trudność w nawiązywaniu relacji. Lęk przed samotnością sprawia, że szuka się partnera. Odwrócenie się od rodziny i przyjaciół. Eremita został całkiem sam i ogrodził się szczelnym i grubym murem. Jest podejrzliwy, nieufny. Być może został już zdradzony i źle potraktowany, więc nie ma energii na to, by angażować się w partnerstwo. Skupia się już tylko na sobie i na nikim innym. Skrajny perfekcjonizm, chorobliwy pracoholizm, ponuractwo, depresja, melancholia, złość. Silny konserwatyzm, zasklepienie, fanatyzm. Jak coś postanowi, to nie ma szans by zmienił zdanie. Lęk przed poznaniem prawdy, bronienie się przed tym, co oczywiste. Niechęć do zaangażowania się i utrzymywanie dystansu. Kryzys wieku średniego. Lęk przed starością, przemijaniem. Mizantropia. Człowiek zamknięty na rady i sugestie innych osób. Kurczowe trzymanie się tego, co jest znane i nie pozwalanie sobie na żadne zmiany. Singiel nie chce przestać być sam, osoba przekonana o swoim projekcie nie da się wmanewrować w coś innego. Odwrócony Eremita to twarda sztuka do zgryzienia i właściwie nie ma szans by udało się mu coś zasugerować. Upór. Fobie. Zamknięcie na świat. Powtarzanie tych samych błędów – nie ma momentu uczenia się, ale wciąż i wciąż te same trudne sytuacje i głupie decyzje. Związek jako obowiązek lub ciężar.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger