piątek, 27 stycznia 2017

Ludzie i kolory w tarocie


To, co robi postać jest bardzo istotne i ma kluczowe znaczenie w rozkładzie. W pytaniach o radę często wystarczy wpatrzyć się w to, co robią osoby na karcie, bo właśnie to działanie może być najlepsze dla naszego klienta. Bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na następujące rzeczy: w którym kierunku patrzy postać – w lewo, czyli w przeszłość, w prawo – w przyszłość, przed siebie, co oznacza teraźniejszość, w górę, ku duchowym sprawom, w dół – ku ziemi, materii. Jaką pozycję zajmuje – siedzi, stoi, idzie, w którym kierunku? Czy całe ciało jest zwrócone w tę samą stronę, czy może w różne, co oznacza niezdecydowanie?


 Co robi? Świętuje, wyrusza na wyprawę, podziwia swoje włości, odpoczywa – wykorzystaj to w czytaniu, obserwuj i wczuj się w działanie i ruch. Czy postaci w sąsiadujących kartach patrzą na siebie, czy są zwrócone w przeciwnych kierunkach – powie to wiele na temat relacji między pytającą osobą a kimś, o kogo pyta. Czy na karcie jest osoba młoda, dojrzała czy stara? Czy odnosi się to do jej ducha, psychiki czy może chodzi o dosłowne rozumienie? Młoda osoba nie musi oznaczać wieku – to równie dobrze może być symbol początku, niedojrzałych działań, naiwności, dziecko to spontaniczność, radość, zabawa, beztroska. Kobieta może oznaczać osobę o kobiecych cechach, a nie dosłownie kobietę – tak samo mężczyzna. Starsze osoby to autorytet, przewodnictwo, mądrość, konserwatyzm, tradycja. Postaci z królewskiego dworu wskazują na przywództwo, prestiż, poważanie, szacunek. Wojownik atakuje i broni się, to aktywna siła, agresywna. Robotnik – praca, pilność, praktyka, produkcja, umiejętność, kształcenie umiejętności. Kaleka i żebrak – te postaci mogą pokazywać nasze deficyty, umysłowe i emocjonalne problemy i trudności z jakimi się zmagamy, to cierpienie, zmagania, niedomaganie, problemy.
Części ciała posiadają swoje znaczenia: nogi chęć wykonania ruchu, zmiany, ale i niezdecydowanie i pomieszanie; miednica – gdy jest ukryta może mówić o blokadach energii, o zablokowanej kreatywności, ucisku, aseksualności, braku świadomości seksualnej, widoczna mówi o silnej pasji, energii, twórczości; klatka piersiowa – gdy jest czymś przesłonięta może wskazywać na blokady emocjonalne, trudności w wyrażaniu emocji, problemy z intymnością, lęki związane z wyrażaniem uczuć; naga klatka piersiowa pokaże nam otwartość emocjonalną, wrażliwość, empatię, jeśli jest skierowana ku komuś może pokazywać uczucia względem tej osoby. Głowa to myśli, intelekt – ważne jest, w którą stronę jest zwrócona, bo wskaże to czy w umyśle klienta dominują wspomnienia, przeszłość, czy może planuje, patrzy do przodu, analizuje.


Biały: czystość, doskonałość, świętość, objawienie, chwała, łaska, odrodzenie, oświecenie, rozum, świadomość, prawda, wiedza, uczciwość, czystość, nadzieja, szczęście, świt, światło, majestat, przyjaźń, niewinność, nieśmiertelność, ocean możliwości, niedefiniowalność, brak ograniczeń; ciemna strona: brak energii, egoizm, śmierć.
Czarny: kreatywność, głębia, ukryte i nieświadome, żyzna ziemia, czary, absolut, stałość, mądrość, wieczność, tajemnica, sen, milczenie, noc, północ; ciemna strona: zło, przesądy, strach, niemoralność, ohyda, hańba, makabra, niebezpieczeństwo, tragedia, upór, zmartwienie, smutek, katastrofa, trauma, stres, chaos.
Żółty: jasnowidzenie, świadomość, inteligencja, optymizm, sukces materialny, bogactwo, dobroć, szczęście, duch, potęga, energia, wschód, świt, ciemna strona: okrucieństwo, chłód, zazdrość, zdrada, chytrość, obłuda, skąpstwo, wrogość, tchórzostwo.
Niebieski: otwartość na ziemskie energie, akceptacja, dostosowanie się do okoliczności, poddanie się biegowi wydarzeń, empatia, zrozumienie, bardzo głębokie emocje, tyrania.
Jasnozielony: natura, rośliny, uzależnienie od matki.
Zielony: życie, wegetacja, zdrowie, młodość, świeżość, pokój, harmonia, współczucie, pamięć, nadzieja, odżywcze siły natury, impuls do rozwoju, początek, płodność, wzrost, odnowienie, radość, gościnność, wolność; w cieniu: rozkład, śmierć, mdłości, zazdrość, strach, trucizna, zawiść,niedojrzałość.
Jasnoniebieski: otwartość na duchowe energie, szczerość, przejrzystość, prostolinijność, uzależnienie od ojca, chłód emocjonalny, egoizm.
Czerwony: ciało, zapał,aktywność, siła, życie, pasja, ochrona, energia, wigor, męskość, krzepkość, podniecenie, chuć, namiętność, serce, uczucia, miłość, szczęście, łowy, zdrowie, potęga pragnienie, ruch, miłosierdzie, dzikość, krew, dostojność, królewskość, gorąca miłość, podboje miłosne, młodość, odwaga, w cieniu: gniew, przemoc, choroba, grzech, ofiara, cierpienie, walka, rzeź, nienawiść, bezprawie, dzikość, udawanie, męczeństwo, prowokacja, wyzwanie, szpital, grzech, impulsywność, brak ogłady.
Kremowy: człowiek, życie, zmysły, ciało, potrzeby, instynkt, otwartość, materializm, przyjemność, opresja, ucisk.
Pomarańczowy/ciemnożółty: świadomość, inteligencja emocjonalna, dojrzałość, płody ziemi, lato, jesień, w cieniu: szaleństwo, starość, śmierć.
Fiolet: mądrość, duchowość, autorytet, wyniosłość, godność, umiarkowanie, skrucha, skromność, pokora, prawda, miłość, posłuszeństwo; w cieniu: ofiara, poddanie się, cierpienie, śmierć żałoba.
W talii Thota symbolika kolorów wiąże się z drzewem życia i z systemem kabały.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger