czwartek, 12 stycznia 2017

Miecze, Denary, Kielichy, Buławy – obserwuj co się z nimi dzieje

Zwróć uwagę na przedmioty na karcie. Czy są zawieszone, leżą bezczynnie, czy może w jakiś sposób są wykorzystywane przez postać na karcie? Do czego służą dane artefakty i jak można to wykorzystać w pytaniu o radę? W tym opisie koncentruję się na RWS – na małych arkanach najwięcej się dzieje i pod tym względem jest to jedna z najłatwiejszych talii! Dużo prościej obrazuje przesłanie niż tarot marsylski, czy Thot. Na każdej karcie mamy scenkę rodzajową, a to, co się na niej dzieje jest kluczowe dla zrozumienia tarotowego przesłania. W tarocie marsylskim poszczególne karty są do siebie bardzo podobne i różnią się niuansami – ilością przedmiotów, dekoracją (liśćmi, kwiatami), tym jak przedmioty są ułożone, w którą stronę skierowane są linie, jak się układają. Sporo detali, które mogą być czytane na różne sposoby. W talii thota mamy cały system – Crowley opierał się na Złotym Brzasku, ale małe arkana, tak samo jak duże, są mocno przesiąknięte Thelemą. Wiele kart ma całkiem inne znaczenie niż w RWS.
Miecze to narzędzia do zabijania, ochrony, odcinania i cięcia. Z jednej strony to oś kosmiczna, promień Słońca, z drugiej falliczny symbol męskości, zapłodnienie, przedłużanie rodu. Miecz jest bronią, której używali bogowie. Wiąże się ze słowem, losem, duchem, wolnością. To składanie przysiąg, lojalność, atrybut słonecznego bohatera, rycerskość, odwaga, królewskość. Symbol władzy, sprawiedliwości, oczyszczenia. Jest wyrazem siły, pomaga się bronić, to spór, walka, męczeństwo i kara. Może przynieść ruinę, spowodować rzeź, przynieść śmierć i cierpienie. Miecz wyraża oddzielenie złego od dobrego, znalezienie prostego rozwiązania w przypadku trudnego problemu, rozstrzygnięcie. To również wisząca nad kimś groźba. Narzędzie zbrodni, którym można dokonać zemsty, jest niebezpieczne.
Na karcie Sprawiedliwość widzimy kobietę trzymającą miecz – służy on do wydawania wyroków. Jest to zatem symbol decyzji – gdy postać jest uchwycona w ruchu możemy założyć, że podejmie szybką i konkretną decyzję. Miecz skierowany w górę jest gotowy do użycia – coś więc się wydarzy, nie wiadomo tylko czy będzie to bolesne czy sprawiedliwe. Miecze wbite w ziemię wskazują na unieruchomienie, martwy punkt, zastój – lepiej poczekać, niż walczyć z niesprzyjającym kosmosem. Te miecze, które zawieszone są w powietrzu jak na karcie IX Mieczy, mogą pokazać ciężkie myśli unoszące się nad człowiekiem, które ranią i kują. Na IV Mieczy te myśli związane są z jakąś stabilizacją i zastojem – skierowane są w dół jakby zmierzały do wbicia się w ziemię. VII Mieczy – mężczyzna na karcie trzyma pięć mieczy, podczas gdy pozostałe dwa wbite są w ziemię. Co ten człowiek właściwie robi? Przenosi miecze? Układa?
W II Mieczy ostrza skierowane są w różnych kierunkach – pokazuje to, że mamy przed sobą dwie opcje. Wbite miecze określają jakąś zafiksowaną, ugruntowaną, przewlekłą sytuację. Bo miecze są szybkie i przeważnie mówią o czymś, co pojawia się i znika. Zwróćcie uwagę na chmury, wodę i tło na kartach – na tej podstawie można bardzo dużo wywnioskować. Miecze analizują daną idee na różne sposoby – organizują, rozmawiają, myślą, albo odcinają się. Dokonują osądów opartych na rozumie i logice. Te ostre narzędzia przynoszą też ból – mogą mocno ranić. To karty komunikacji i doskonałego wyrażania się. To pomysły, planowanie, myślenie, krytycyzm, prawo i porządek, dyskutowanie, procesy mentalne, zmaganie się z czymś, rozróżnianie, rozum, decyzje, rozumienie, rozwiązywanie problemów.

Podobnie zanalizujcie Denary. Ich symbolika jest uboższa, bo są bardziej konkretne – bogactwo, posiadanie, zdrowie, ciało, szczęście, pomyślność, żeńska zasada, płodność. Spójrzcie jak mocno pan z IV Denarów je trzyma, nikomu ich nie odda, a postać na II swobodnie nimi żongluje. Paź wpatruje się w monetę zastanawiając się co z nią zrobić. Król trzyma swoją monetę i zadowolony opływa w dostatku i bogactwie. As przedstawia magiczną rękę pojawiającą się na niebie – to kosmos dający jakąś niespodziankę czy to materialną, czy jakiś zysk, czy coś dobrego. Denary to najbardziej konkretny i namacalny symbol energii – wyrażają zatem ciało, materię, pieniądze, zasoby, dobytek, zdrowie. Ale mówią również o więzach rodzinnych i bogactwie rodowym. O relacjach, w których łącznikiem są pieniądze. Te karty pokazują efekty pracy pozostałych dworów – tutaj mamy już coś namacalnego i konkretnego, co jest wynikiem długiej pracy i działań. To również podłoże do naszych przyszłych działań i planów. Denary stanowią bazę i zakotwiczenie w świecie. Wiążą się z naszym poczuciem bezpieczeństwa – to materialne dobra jak i rodzinne więzi nam tego dostarczają. Pokazują nasze umiejętności i talenty rzemieślnicze – przypatrz się jak na VIII Denarów człowiek wprawnie majstruje przy monecie. To umiejętności, bezpieczeństwo, centrum, zakotwiczenie, wartość, coś cennego, tradycja, skutki, owoce działań, pieniądze, praca, ciało, zdrowie, wynagrodzenie, manifestacja.
Kielichy służą do spożywania napojów. Można je wypełnić na szereg różnych sposobów – wlać do nich alkohol, lekarstwo, truciznę, wino mszalne, krew ofiarną. Czerpać z nich, gdy jesteśmy spragnieni. Można w nich coś przechowywać, gromadzić, zbierać. Przyczyniają się zatem do wesołości spowodowanej stanem upojenia, przynoszą pociechę, zapomnienie, radość. Mogą symbolizować błogosławieństwo, życie. Wyraz kobiecej energii i żeńskiej zasady, uczuć, miłości, płodności, rozrodczej energii. Wiążą się z rozkoszą, obfitością, szczodrością. Wiele trunków spożywa się w towarzystwie – to zatem symbol przyjaźni, koleżeństwa, relacji. Jest to atrybut króla i arcykapłana – dlatego mówi o błogosławieństwie. Przynoszą pocieszenie, ale i stan odurzenia. Mogą być czarą goryczy, ale i ekwiwalentem eucharystii i ducha św.
To są talenty, opcje, emocje, źródło leczenia i kreatywności. Jednak nie można ich napełniać w nieskończoność. Na IV Kielichów widać już ten stan przesytu i nadmiaru. Również VIII jest zbyt pełna – wędrowiec odchodzi, gdyż już nic po nim. Puste kielichy pokażą próżnię, smutek, wypalenie, ale też przestrzeń na coś nowego. To sfera relacji między-ludzkich, a zatem zabawa, spotkania, rozstania, przeżywanie, cierpienie. Początek i koniec miłości. To nasze zasoby i potencjał talentów, czy nasza moc do uzdrawiania. Kielichy trzymane w górze to gotowość na przyjęcie emocji i dawanie. Stojące na ziemi – mówią o czymś, od czego chcemy się odseparować, o przeszłości, albo czymś niechcianym. W górze – wypełnione pozytywnymi emocjami. Kielichy wiążą się z płynami, które dostosowują się kształtem do naczynia w jakim są. Pokazuje to dostosowywanie się do okoliczności, ale też chęć połączenia. Łączenie i przyciąganie między ludźmi, ale też rozproszenie energii, rozmienianie się na drobne. Kielichy to wewnętrzne procesy, nastroje, uczucia, emocje. Wizualizacja. Moce psychiczne, zdolności paranormalne. Intuicja. Sny. Receptywność. Relacje, miłość, zakochanie się.
Buława to męska energia, falliczna, brutalna, potężna i silna. Symbolizują władzę, majestat, męstwo i nieustraszoność. To tworzenie, dokonanie, ale również zdrada, kara i męczeństwo. To chwała, zniszczenie, dwuznaczność. Buławy to magiczne różdżki – pokazują moc potęgi i woli w kreowaniu rzeczywistości. Jeśli są trzymane w pozycji prostej pokazują panowanie nad życiem i realizowanie celów. Postać, która opiera się na kiju chce mieć kontrolę, ale nie ma siły. Na niektórych kartach służą do walki – nadmiar ognistej energii prowadzi do waśni, konfliktów, sprzeczek. Buławy to szybkość i wypełnienie swojej woli – o ile używane są w sposób prawidłowy. To działania, chcenia, siła wewnętrzna. One pokazują kogoś, kto chce i to, co z tym chceniem robi – czy musi zawalczyć, czy może już jest na granicy wytrzymałości. To karty entuzjazmu, chęci zbierania nowych doświadczeń, tego, co nas napędza i pobudza. To projekty, planowanie, ruch, akcja, inspiracja – trzyma się w rękach różdżkę, która mówi o tym, że możemy pokierować energią na różne sposoby. Chęć zbierania doświadczeń może prowadzić do ryzykowania i narażania siebie.

Podobnie analizuj karty Crowleya (czy pozostałe talie) zadając tego typu pytania: czy miecze tworzą harmonijne układy? Na jakie myśli mogą wskazywać? Czy są popękane? Czy z kielichów wypływa światło, czy może coś ohydnego? Co oznacza ich pustka? Które buławy pokazują stagnację, a które natłok zdarzeń? Czy ich ułożenie i kierunek pokaże gdzie będą trudności, a gdzie swobodna kreacja i realizacja woli? Denary w jakich układach pokażą stabilność, a w jakich komplikacje?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger