poniedziałek, 9 stycznia 2017

Żywioły jako fundament interpretacji

Na kilka różnych sposobów możemy podejść do interpretacji. Po pierwsze zwracamy uwagę na żywioły. Wyróżnia się cztery elementy: powietrze jest gorące i wilgotne; ogień jest gorący i suchy; woda jest zimna i wilgotna; ziemia jest zimna i sucha. Jedne żywioły się wzmacniają, drugie osłabiają, toteż to jakie ze sobą sąsiadują ma ogromne znaczenie w czytaniu.
Gdy dwie karty tego samego żywiołu będą obok siebie, to znak, że coś jest mocno zaakcentowane, wzmocnione, nagłośnione. Gdy mamy obok siebie dwie karty żywiołu o tej samej polaryzacji, również należy na to zwrócić uwagę. Dwie karty żeńskie, czyli żywioł ziemi i wody to doskonałe połączenie, bo dzięki wodzie ziemia jest płodna, żyzna, jest miejscem, w którym mogą rozwijać się rośliny, kiełkować, dojrzewać. To przyjazna para, rozwijająca się wzajemnie. Męska para ognia i powietrza to również dobre połączenie. Ogień potrzebuje powietrza by trwać, bez niego zanika – oznacza to, że te elementy będą się wzmacniać. Zarówno męskie jak i żeńskie pary mówią o balansie, kompromisie, porozumieniu, synergii, synchronizacji, dobrej komunikacji. Tutaj istotne jest zachowanie i dążenie do równowagi.
Z kolei połączenie męskiego i żeńskiego elementu nie jest już takie wesołe i napawające optymizmem. Ogień i woda to mieszanka trudna, skomplikowana, niszcząca, niestabilna. Ziemia i powietrze również nie współgra ze sobą. Toteż karty z tych dworów mogą się zwalczać, utrudniać nawzajem swoje działania, osłabiać i neutralizować. Podobnie jeśli chodzi o połączenie powietrza i ziemi. To konflikt interesów, blokady, utrata energii. Może to być też sytuacja bez wyjścia, frustracja, strach, konflikt. Ale to też pobudzanie do działania, energetyzowanie, zmuszanie do ruchu i aktywności – może to być też bardzo twórcze połączenie.
Ostatni typ połączeń to uzupełniające się: ogień i ziemia, woda i powietrze. Ten typ jest tak średnio przyjazny. Ogień i ziemia to trudne połączenie: wysusza, zabiera, zmniejsza, ale są potrzebne sobie. Nie są komplementarne, zatem nie współpracują z łatwością. Mogą dawać silne pragnienia odnoszące się do zmysłowego świata. Woda i powietrze to elementy, które nie będą się idealnie dogadywać – na przykład pojawi się emocjonalna samowola. Mogą być trochę hamujące, spowalniające, albo wręcz przeciwnie – intensywne i energetyzujące. To tarcie, dezorganizacja, spór, ścieranie się.
Jakości żywiołów mocno wiążą się z poszczególnymi blotkami: ogień z buławami, woda z kielichami, powietrze z mieczami oraz ziemia z denarami.
W taliach okultystycznych energia żywiołów najmocniej skoncentrowana jest w asach. Asy są bardzo tajemniczymi kartami i ich ezoteryczne znaczenie jest bardzo trudne do zrozumienia. Upraszczając można powiedzieć, że to są potencjalne energie żywiołów. Nie jeszcze żywioł, ale jego rdzeń, zarodek. Warto pamiętać o ich roli i o tym, że Asy są kartami potencjalności, możliwości – zatem te żywioły w nich są w właśnie w takim zarodkowym stanie i może z nich powstać wszystko.
W moim sposobie interpretacji karty są podporządkowane określonym żywiołom, ale pamiętaj, że w niektórych taliach to przyporządkowanie może być inne. Dwór Mieczy – żywioł powietrza, intelekt; Denarów – ziemi, ciało; Kielichów – wody, emocje; Buław – ognia, pragnienia. Powietrze to intelekt, umysł. Zatem karty z dworu mieczy będą mówiły o świecie myśli, idei, procesie myślenia i wszystkim, co się z tym wiąże, czyli o: inteligencji, planach, projektach, liczeniu, analizowaniu, komunikacji, rozmowie, wymianie zdań, dyskusji, ale też medytacji. To dwór racjonalny i stawiający na werbalną komunikację. Mówi nam o umiejętności skupienia się na czymś, decydowania, ale i ranienia. Miecze to w końcu narzędzie służące do obrony i może wyrządzić znaczne krzywdy, a nawet zabić. Toteż jest w tym dworze sporo niepokoju i trudności. Miecze są gotowe do walki, zdeterminowane, umysły osób z tego dworu są ostre jak brzytwy i błyskotliwe, bywają też okrutni i chłodni. Ich energia: waleczność, obrona. Część ciała: głowa.
Woda to emocje, receptywność, intuicja, nieświadomość. Okres czasu przypisywany temu dworowi to miesiąc. Karty z dworu Kielichów mówią o emocjach, sentymentalności, relacjach opartych na więziach uczuciowych, miłości, przyjaźni, o artystycznym talencie, wrażliwości. To bardzo duchowy i wrażliwy dwór – intuicja, receptywność, duchowe uzdrawianie są na porządku dziennym. Czym kielich jest wypełniony? Może być w nim alkohol, a wtedy będzie oznaczał radość, zabawę, iluzję, nałóg, ale i sama woda, wtedy będzie to czystość i strumień dający życie, gdy czujemy, że w danym rozkładzie kielich wydaje się jakby wypełniony trucizną, to sygnał, że mamy do czynienia z bardzo negatywnymi emocjami, z nienawiścią, gdy jawi się nam jako pusty – odczytamy to jako blokady emocjonalne. Gdy jest w pozycji prostej – pozytywne emocje, gdy w odwróconej – negatywne. Ich energia: pasywność, dawanie, dzielenie się.  Część ciała: serce.
Ziemia odnosi się do spraw materialnych, pracy, ciała. I takoż dwór denarów mówi nam o pracy, jest to bardzo praktyczny i konserwatywny dwór. Związany z wysiłkiem, pieniędzmi, zarabianiem, miejscem pracy, ale też mówi o ciele, wyglądzie, jedzeniu, zdrowiu. To umiejętność planowania, zarządzania, praktyczne myślenie, to miejsce zamieszkania. To ekonomia, bogactwo i dążenie do niego, prosperowanie. Denary mówią o potrzebach. Ich energia: gromadzenie, zabezpieczenie się. Najwolniejszy ze wszystkich, dlatego tradycyjnie przypisywany mu czas to rok, a nawet lata. Część ciała: stopy.
Ogień i dwór buław to pasja, namiętność, energia, kreatywność, twórczość, wola, działanie, chcenie. To najbardziej dynamiczny dwór, związany z seksualnością, płodnością, powstawaniem nowych rzeczy, kreacją. Zdrowie, uzdrawianie, siła, potencja, entuzjazm. To współzawodnictwo, gry, rywalizacja, ale też trudności i komplikacje. Karty z tego dworu pokażą nam, że coś dzieje się szybko, dlatego łączony jest z dniami. Ich energia: aktywność, żar, pasja. Część ciała: miednica.
Nie ma jednego obowiązującego systemu żywiołów. W tabelce ułożonej przez M. K. Greer widać, że te przyporządkowania nie są absolutne.

Małe Arkana i żywioły w różnych tradycjach ezoterycznych1

Złoty Brzask, Levi, Marteau
Etteilla
Gardner i wicca
Zain, Papus
Picard/Hiszpania
Joseph Maxwell
William Blake
Buławy
Ogień
Ziemia
Powietrze
Ogień
Ogień
Ziemia
Ziemia
Kielichy
Woda
Woda
Woda
Woda
Powietrze
Woda
Ogień
Miecze
Powietrze
Powietrze
Ogień
Ziemia
Woda
Ogień
Powietrze
Denary
Ziemia
Ogień
Ziemia
Powietrze
Ziemia
Powietrze
woda
1M. K. Greer, 21 Ways To Read Tarot Card, Llewellyn Publications 2006, s. 252.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger