poniedziałek, 13 lutego 2017

Głupiec

Karta rozpoczynająca talię – nie ma numeru, choć czasem przypisuje się mu 22. Kim jest ta postać? Co niesie w tobołku? Skarby? Cały swój dobytek? Gdzie idzie i skąd? O czym myśli?
Głupiec jest naiwny, beztroski, niczego się nie obawia, bo nie przyjdzie mu nawet do głowy, że coś mu grozi. To dziecko, które porusza się chaotycznie po swojej marzycielskiej krainie, ale świetnie odnajduje się w tym chaosie. Nie słucha rozsądku, kieruje nim instynkt. To start, początek, coś nowego. Może to szaleniec, który kroczy w kółko bez żadnego celu? Wędrujący żebrak bez piątej klepki? Może to bankrut, który stracił wszystko. A może wiejski głupek? Czy mędrzec, który wybył się wszelkich pragnień i więzów ze światem?Tarot marsylski: energia, potencjał, moc, radość życia. W tarocie marsylskim mówi o nieskrępowanej energii, chaosie, szaleństwie. To wieczny podróżnik, pielgrzym. Osoba podłączona do ogromnego źródła energii. Łyżka, na której zawieszona jest torba pokazuje jego beztroskę i gotowość do żywienia się tym, co znajdzie. Nie ma kuchni, żywi go świat – jest otwarty na to, co przyniesie mu Kosmos, rzeczywistość. Płynie na fali, używając tego, co akurat ma. Cały dobytek niesie ze sobą – to znaczy, że dla niego liczy się teraźniejszość. Nie wraca do przeszłości, zostawił ją daleko za sobą.
Dzwoneczki na pasku i kołnierzu sugerują, że on zwraca uwagę, wiadomo, że się zbliża. Może to element jego błazeńskiej garderoby, a może symbol tego, że jest poza społeczeństwem. Jawi się jako ekscentryk, wyrzutek, bezdomny. To indywidualista, chadza własnymi drogami. Wybiera swój sposób na życie, bo ma inne wartości – szuka wyższego celu. Pies jest przyjacielem Głupca, wspiera go i popycha do przodu. Dotyka jego ciała w miejscu czakry podstawy, by zaakcentować kontakt z ziemią, albo dodać mu energii. Część ciała zwierzęcia jest poza kadrem – oznacza to przeszłość, która już nie utrudnia postępu i rozwoju. Żółty kolor na czapce Głupca wskazuje, że jest on w istocie bardzo inteligentny. Jest żywy, energiczny, związany ze światem materialnym, ale i duchowym – czerwień, zieleń i jasnoniebieski kolor na jego ubraniu o tym świadczy. W czytaniu: pokaże witalność, energię – sąsiadujące karty pokażą na czym ta energia się koncentruje. Jeśli karty są za plecami Głupca może oznaczać to, że zostawia coś za sobą. Oznacza podróż, pielgrzymkę, ruch do przodu, wyzwolenie, radość życia, witalność, proroka, destrukcję, szaleństwo. Karta może mówić o ryzykownym działaniu, narażaniu się na niebezpieczeństwo. 
 
RWS: wędrówka, poszukiwania, niewinność. W talii RWS mamy bogactwo symboli. Biała róża mówi o niewinności i ciszy, góry o inicjacji i podróży duchowej, wieniec laurowy to symbol zwycięstwa, po które idzie Głupiec, czyli podobnie jak As Mieczy i 6 Buław ta karta sygnalizuje nadchodzący sukces. Kij, który niesie to jego drogocenna różdżka symbolizująca spełnione życie, autentyczne i szczere. Jest to magiczny przedmiot naładowany energią, która chroni i wspiera. Torba oznacza zebrane podczas wędrówki doświadczenia. Pióro związane jest z żywiołem powietrza. Poszukuje przygód, mądrości, doświadczeń. Białe słońce (symbol sefiry Tiferet) ogrzewa go, co symbolizuje optymizm, radość, energię i moc. Góry w tle wskazują, że czeka go duchowa wędrówka, której zwieńczeniem jest poznanie samego siebie. Wierzchołki tych szczytów pokazane są na karcie Eremity, bo pustelnik tam mieszka, on już tam jest. Poznaje swoją Jaźń. Głupca dopiero czeka poznawanie różnych dróg, poznawanie archetypów, zbieranie doświadczeń, wędrówka przez dwadzieścia jeden arkanów tarota - by dojść do pełni, do całkowitej integracji. Ta podróż wyposaża Głupca w mądrość, w wiedzę, w doświadczenie i staje się on mędrcem-głupcem. W rozkładzie może mówić o życiowych lekcjach, które mamy do przerobienia.
Stoi nad przepaścią, rozpościera szeroko ramiona jakby był gotów przyjąć wszystko, co niesie mu życie, nawet skok w przepaść, dlaczego nie? Życie jest zabawą. Czy pies ostrzega go przed skokiem w otchłań? To jego strażnik? Najczęściej symbol psa tłumaczony jest jako instynkt, który chroni głupca. Ale może pies zachęca go - idź w nieznane! Nie bój się wyzwań.

Thot: ekstaza, impuls, upojenie życiem. W tarocie Thota Głupiec powiązany jest z hebrajską literą Aleph, która obok Mem i Szin tworzy grupę trzech liter matek. Jest w istocie Dionizosem, ale też Zielonym Człowiekiem symbolizującym nadejście wiosny, Parsifalem. Jest upojony życiem, czerpie z niego pełną parą, jest niemal w ekstazie na pograniczu szaleństwa. Widać zatem, że nie jest tak niewinny jak w tdm i RWS, ten Głupiec to całkiem niezłe ziółko!
Mamy tutaj wiele symboli: motyl oznacza transformację, winogrona – stan upojenia, ekstazy, krokodyl wiąże się z naszą ziemską, niską, zwierzęcą naturą, monety odnoszą się do Jowisza (na każdej inny odnośnik astrologiczny), Księżyc to podświadomość, podczas gdy słoneczny dysk jest symbolem Jaźni, woli, potencjału. Tygrys, który wbija swoje zęby w nogę Głupca oznacza namiętność, seksualność, pasję.
W rozkładach to: pasja, obsesja, mania, przygoda, entuzjazm, ekstrawagancja, ekscentryczność, brak dyscypliny. Idea, nowa myśl, duchowość. Impuls, wstrząs, coś co wywiera wpływ i kieruje ku nowym rzeczom.

Wskazówki do interpretacji:
Karty sąsiadujące są bardzo istotne przy interpretacji Głupca. Pokażą co zostawia za sobą i ku czemu zmierza. Karty na które patrzy zasilą go energią. A także Głupiec wpłynie na te karty: jego energia może profanować, podrażniać, wzmacniać, inspirować sąsiednie karty. Głupiec pokaże osobę beztroską, nieprzejmującą się opinią innych. To może być osoba, która nie potrafi znaleźć sobie miejsca, zapuścić korzeni, nie ma celu w życiu, chodzi w kółko. To też rajski ptak, outsider, indywidualista. Brak ostrożności, niedbałość, kiepska organizacja.
Głupiec może mówić o narodzinach dziecka. O podróżach, poszukiwaniach, spontaniczności. O kimś żywym, energicznym. To też niespodzianka, nagła zmiana sytuacji i gotowość na te zmiany, zaczynanie od zera. Zwrotny punkt w życiu. Rozrywka, impreza, zabawa, miło spędzony czas z przyjaciółmi. Ta karta osób nie bojących się podjąć ryzyko. Głupiec związany jest ze świtem, wiosną, brzaskiem. Jego żywioł to powietrze. Pokaże świeże spojrzenie na sytuację, lub osobę, która jeszcze nie ma pełnej wiedzy, dopiero się czegoś uczy.
Ta karta pokazuje osobę, która nie dąży do władzy, zaszczytów – nie ma takich ambicji, nie chce dominować nad innymi. To ktoś, kto żyje tu i teraz, nie przejmuje się niczym. Również może to być osoba wesoła, pełna humoru i luzu, trochę dziecinna. Ale i zbyt mocno szukająca nowych doświadczeń, ryzyka, adrenaliny i przekraczania siebie. Czasem może pokazać idiotę, szaleńca, bezdomnego.

Rada: myśl niekonwencjonalnie, uwolnij się od szablonów; działaj jak Głupiec: spontanicznie, bez planowania, idź ze strumieniem i na bieżąco dostosowuj się do okoliczności. Również radą może być to, że konieczne jest świeże spojrzenie, jakieś nowe wyjście z sytuacji, stare rozwiązania się nie sprawdzą.

Słowa klucze: poszukiwanie, czystość, niewinność, podróż, energia, start, początek

W odwróceniu/cieniu będzie to niszczący chaos, niestałość, zmiana zdania co chwilę, nieprzewidywalność, głupota, szaleństwo, nieposzanowanie reguł, struktur. Podejmowanie zbyt wielkiego ryzyka. Lenistwo, nieodpowiedzialność, strach przed rozwojem, skostnienie. Nieumiejętność sprostaniu czemuś, kompromitacja, przyjmowanie cudzej tożsamości, niewypał, zakłopotanie, niezdarność. Przygoda, która może się źle skończyć. Upadek. Nieudana podróż. Problemy z podróżowaniem. Zlekceważenie ostrzeżenia. Tracenie czasu. Próba uniknięcia upokorzenia, zawstydzenia, ratowanie sytuacji.

Literatura dla tych, którzy chcą poczytać więcej na ten temat:
Jan Witold Suliga, Tarot. Karty, które wróżą, Wydawnictwo Medium, Warszawa 1993.
Lon Milo Duquette, Tarot Thota. Klucz do zrozumienia, Okultura, Warszawa 2010.
Camelia Elias, Marseille Tarot. Towards The Art of Reading, Eyecorner Press, 2015.
A. Jodorowsky, The Way of Tarot. The Spiritual Teacher in The Cards, 2004.
M. K. Greer, 21 Ways to Read a Tarot Card, Llewellyn Publication, Woodbury 2007. 
M.K.Greer, Understanding The Tarot Court, Llewellyn Publication, St. Paul, Minnesota 2004.
Yoav Ben-Dov, Tarot. The Open Reading, 2013.
W. Kopaliński, Słownik symboli, t. VI, Rzeczpospolita, Warszawa 2007. Niezastąpione źródło wiedzy o znaczeniach poszczególnych symboli – obowiązkowa lektura każdego tarocisty

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger