czwartek, 4 maja 2017

Jak zacząć interpretację rozkładu?

Wrażenie, emocje, uwaga, obserwacja
Gdy rozłożymy karty spójrzmy na to, które żywioły dominują. Co najmocniej przykuwa naszą uwagę. Jaka karta stanowi centrum rozkładu. Dobrze jest zwracać uwagę na to, czy jakiś element się powtarza – na przykład VII Mieczy i odwrócony Mag to może być wyraźne ostrzeżenie przed jakimś oszustwem, nieuczciwością, mydleniem oczu. Jakie emocje czujemy? Jak klient zareagował, gdy zobaczył karty? Jakie reakcje w nim wywołały? Bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na liczby – powiedzą nam na jakim etapie jest dana sprawa, problem, czy w którą stronę zmierza. Liczby wskażą czas i określą czy sytuacja jest skomplikowana, łatwa, rozwiąże się szybko, czy może należy włożyć dużo energii w dany proces, co może być wyczerpujące. Szczególnie warto zwracać uwagę na powtarzające się liczby – mogą coś akcentować, albo karty w ten sposób bardzo mocno chcą zwrócić naszą uwagę na jakiś aspekt.

Bardzo ważna jest obserwacja postaci na karcie. Co one robią? Jak możesz to odnieść do pytania i do swojego życia? Np. gdy widzimy, że na obrazku z talii RWS jest Śmierć, to znak, że szykują się zmiany. Czy przeczekasz je biernie, czy będziesz się modlił prosząc o łaskę, nie godząc się na to, co nadchodzi? Odwrócisz głowę? Karta jest pełna postaci i każda z nich niesie inną informację. Każda robi co innego – którą jesteś, a którą chcesz być? Postaci mogą wskazywać na konkretne osoby z naszego otoczenia, ale też na działania, sytuację, energię, emocje. Przypatrz się co ona robi: męczy się, zastanawia, ochrania, broni czy przygotowuje do ataku? Jak można to wykorzystać do pytania?
Zwierzęta, symbole, kolory, rośliny – jeśli jakiś z tych elementów przykuje twoją uwagę to idź za tym. Salamandra wydaje się mieć jakieś szczególne znaczenie – zapytaj się skąd to się wzięło i co to oznacza. Nie ignoruj swoich przeczuć, intuicji i emocji.

To, co jest najważniejsze to trzymanie się swojego systemu – zbyt częste zmienianie podejścia nie będzie korzystne. Jeśli traktujesz tarota jako czystą, poetycką księgę, to rób tak, póki to czujesz i póki przynosi Ci to korzyści i satysfakcję. Tak samo ze znaczeniem kart – gdy już zdecydujesz się na sposób budowania zdań za pomocą tarota, to pozostań mu wierny.

Najważniejsze na koniec: tasowanie, mieszanie i rozkłady

Gdybyście mnie zapytali co uważam za najważniejszy element tarota powiedziałabym, że rozkład, potem tasowanie i mieszanie. Te czynności nie bez powodu zostały włączone do tarotowego rytuału. Jeśli porównamy karty do liter symbolicznego alfabetu, to rozkład jest zdaniem, które się z tych liter buduje. Można tworzyć nowe słowa, ale dużo łatwiej jest porozumiewać się, gdy korzystamy ze wspólnego i ustalonego kodu. To wielkie ułatwienie dla tarocisty, bo gdy widzimy daną kartę w konkretnym miejscu, to automatycznie mamy kontekst by ją odczytać. Karta rzucona w przestrzeń bez rozkładu jest nieskończonym polem możliwości. Gdy jeszcze weźmiemy pod uwagę sąsiadujące karty i odwrócenia, to sytuacja stanie się coraz bardziej jednoznaczna. Zauważymy, że karty chcą nam powiedzieć coś bardzo konkretnego.
Istnieje bardzo wiele gotowych rozkładów: długich, krótkich, do analizy teraźniejszości, przeszłości, przyszłości. Można tworzyć własne rozkłady – wystarczy sobie rozrysować i zapisać na kartce znaczenia. Niektórzy tarociści stosują jeden uniwersalny rozkład do wszelkich pytań. Można i tak. Można również stosować rozkład z trzech kart. Czytamy je albo chronologicznie (przeszłość, teraźniejszość, przyszłość), albo jako centrum wydarzeń i co na nie wpływa, co je modyfikuje (karta w środku jest centrum wydarzeń).
Zanim rozłożymy karty powinniśmy wykonać dwie bardzo, bardzo ważne czynności. Po pierwsze: tasowanie. Sami, albo przekazujemy karty klientowi by wykonał tę czynność. Po drugie: mieszanie. Robimy to w taki sposób, aby część kart się obróciła – niektóre mogą być odwrócone.
Czy stosować odwrócenia? Bardzo mocno polecam ten sposób, gdyż mamy wtedy dużo więcej możliwości interpretacji. Bogactwo kart jest wtedy ogromne, co pozwala robić dokładniejsze analizy. Niektóre z talii mają niesymetryczny rewers – oznacza to, że ich autorzy nie tworzyli ich z myślą o odwróceniach. Jeśli upieracie się przy niestosowaniu, to pamiętajcie o tych zasadach: są w rozkładzie miejsca mówiące o cieniu, problemach, trudnościach – wtedy czyta się ciemną stronę karty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger