wtorek, 9 maja 2017

Karty tarota pod lupą – wprowadzenie

Karty tarota pod lupą – wprowadzenie
Kiedy już poznaliście różne symbole przystąpienie do interpretacji kart staje się dużo łatwiejsze. Rozumienie tych podstawowych znaczeń wyposaża was w zdolności do pracy z wieloma najróżniejszymi taliami. Można powoli przystąpić do rozkładów i samodzielnego czytania. Karta, gdzie niebo jest czyste, kwiaty kwitną, a osoby zdają się świętować, automatycznie skieruje nas na właściwe znaczeniowe tory. Na różnych taliach mamy inne obrazy, kolory, symbole, dlatego nawet, gdy za kartą stoi podobna idea, będą różnice w niuansach. Karty mogą różnić się pogodą, czy odmiennymi układami postaci.
 
W mojej serii „Wielkie Arkana” opisuję trzy różne talie skupiając się na tych różnicach i podobieństwach, by pokazać, że mimo że tarot jest jeden, to detale sprawiają, że karta karcie nie jest równa. Wybrałam talie marsylską Alejandro Jodorowskiego, Rider-Waite-Smith oraz Thotha. Jako, że, jak wiecie z lektury mojego bloga, Waite wzorował się na marsylskiej symbolice, będziemy mieć pewne podobieństwa i analogie między tymi dwoma. Jednak to szczegóły mogą być najważniejsze, gdy staniecie twarzą w twarz z klientem. Pokażą one odpowiedzi na pytania. Bo czasem najistotniejszym elementem może się okazać kierunek w jaki patrzy postać na karcie, albo to co ona robi – a przecież w różnych taliach te detale bywają całkowicie inne!

Pod względem ezoterycznym za każdą z nich stoi inna filozofia: Alejandro Jodorowsky jest magiem chaosu nie przyznającym się do żadnej tradycji, a korzystającym z każdej, Edward Arthur Waite był okultystą, którego pochłaniała przede wszystkim chrześcijańska mistyka, Aleister Crowley skonstruował swój własny system ezoteryczny – Thelemę. By poznać te talie można każdy z tych systemów zgłębiać i studiować. W serii o interpretacji nie skupiam się na znaczeniu ezoterycznym, a dywinacyjnym (które nota bene nie interesowało jakoś specjalnie żadnego z tych panów, no może poza Jodorowskim, ale on raz mówi tak, a raz inaczej, więc ciężko rozstrzygnąć, gdyż jest on mistrzem sprzecznych komunikatów). Na poziomie ogólnym wróżebne znaczenie każdej z kart jest podobne, dopiero gdy przyjrzymy się z bliska i zanalizujemy poszczególne symbole, okaże się, że pewne niuanse dodają nowe jakości interpretacyjne. Można jednak poczuć ogólną atmosferę i przekaz, który przybiera różne formy ubrany w kontekst wizji świata autora danej talii. Ogólna idea widziana przez pryzmat Jodorowskiego, Waite i Crowleya zmienia się – tak jakbyśmy patrzyli na kartę przez okulary jej twórcy. Po wyjaśnieniu podejścia w danej talii opisuję ogólne znaczenie – możecie traktować to jako podpowiedź i wskazówkę do szukania własnych interpretacji.

Znaczenia, które przedstawiam to tylko przykłady i wskazówki, które nakierują cię na właściwe tory. Pamiętaj, że w tarocie nie ma gotowych recept i ogromną rolę odgrywa twoje własne rozumienie. Te wyjaśnienia jakie prezentuję, to zebrane komentarze z różnych tradycyjnych podręczników, od znanych i nieznanych tarocistów, oraz z mojego doświadczenia pracy z kartami. Czasem mogą być niespójne – możesz wybrać jedno ze znaczeń, lub stosować raz jedno, raz drugie. Jedne mogą pasować w sąsiedztwie pewnych kart, które je uwypuklą i zaakcentują. Rozkład jest całością – nie patrz na niego jako na pojedyncze karty, ale jako całość tworzącą jeden, spójny obraz.

Twórcza wyobraźnia
Jedna z ważniejszych nauk, jakie dostałam, to mniej więcej takie słowa wypowiedziane przez Jana Witolda Suligę: „Tarot to aktywna wyobraźnia, to kreatywność! Obserwuj co się dzieje na karcie i wymyślaj historie”. Nie chodziło o to, by zakuć na pamięć podręcznik, ale by uruchomić wyobraźnie i śledzić, co się dzieje na karcie, jakie pojawiają się skojarzenia. Dobrze jest uruchomić nieszablonowe myślenie i pozwolić sobie na swobodną kreację, w ten sposób można ujrzeć na karcie całkiem nowe znaczenia.
Kluczowe jest to, co się dzieje na karcie. Nie ważne jakiej używasz talii, ani co jest napisane w podręczniku, istotne jest, co widzisz oraz czy potrafisz uruchomić kreatywne myślenie i twórczą wyobraźnię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger