środa, 17 maja 2017

Rośliny, zwierzęta i istoty nadprzyrodzone

Gdy postrzegamy tarotowe rośliny powinniśmy mieć na uwadze, że mówią one o wzroście, cykliczności, odwiecznym rytmie natury, dojrzewaniu. O tym, że kiedy nadchodzi wiosna, trawa rośnie sama, co oznacza, że jest odpowiedni czas na wszystko i pewnych procesów nie przyśpieszymy. Kwiaty, owoce mówią o rozwiniętym potencjale, o pełni, dojrzewaniu, efektach pracy i wysiłków. Białe lilie i róże to niewinność, czystość, dobre intencje i chęci, czerwone – pożądanie, pasja. Lotos – piękny symbol oświecenia, pełni, spełnienia. Ogród – zadowolenie, bogactwo, łono, wyżywienie, poczucie bezpieczeństwa, dom, odpoczynek, relaks. Granat to symbol płodności, a jabłko pokusy, niezgody. Na różnych kartach pojawiają się zwierzęta i warto zwrócić uwagę na to, czy są dzikie, czy udomowione, roślino czy mięsożerne, czy to drapieżniki, a może łagodne zwierzęta, jakie budzą emocje. Jak zwierzę działa – cicho poluje, obserwuje ofiarę, lubi wygrzewać się na słońcu cały dzień, ucieka od wody, jest samotnikiem, czy działa w grupie. Te wszystkie podpowiedzi pomogą odczytywać znaczenie zwierząt, które wiążą się przede wszystkim ze światem zmysłów, instynktów, z wyostrzonym postrzeganiem i odczuwaniem, mówią o naszych instynktach, pragnieniach, dążeniach, ale i o wsparciu, ochronie, pomocy. Zwierzęta bywają uosobieniem dobrych sił, które są naszymi przewodnikami i od których możemy się uczyć. A oznaczają kolejno: Pies to strażnik tajemnej wiedzy, strzeże królestwa zmarłych i przeprowadza dusze (Cerber, Anubis). Przede wszystkim kojarzy się z wiernością, a wyostrzone zmysły tego zwierzęcia sprawiły iż jego symbolika wyraża mocno rozwinięte zdolności ponadzmysłowe. Przewodnik, obrońca, wierny towarzysz, ale i bardzo mądra istota. Hekate, bogini ciemności, przedstawiana była niekiedy pod postacią psa – co pokazuje, że kojarzy się też z tym co mroczne, ze sferą cienia, magii, czarów. Ta grecka bogini znana była z tego, że zsyłała na sprzeciwiających się jej ludzi szaleństwo. W średniowiecznych wyobrażeniach pies oznaczał wiarę, dobre małżeństwo, ale też pokusę, zawiść, gniew. Z drugiej strony symbolika tego zwierzęcia wiąże się z jego jurnością – może też oznaczać płodność. 
Wilk mówi o dzikiej i nieujarzmionej stronie naszej natury, kierowanej przez instynkty.
Rak z kolei wyraża potrzebę rozwoju duchowego. Jeśli przyjrzymy się głębiej symbolice raka, to konieczne jest powiązanie go z jego astrologicznym odpowiednikiem – jako znak zodiaku oznacza domatora, osobę wrażliwą, rodzinną, nieco nieśmiałą i skrytą. To również zrzędliwość, napastliwość, drapieżność, bezceremonialność, wycofywanie się, powrót do chaosu, lenistwo, powolność, ostrożność, niezgrabność. Nieszczęśliwa osoba.
Ślimak mówi o samowystarczalności, nie potrzeba innych, bo można wszystko załatwić samodzielnie, poleganie na sobie, oparcie w samym sobie.
Zając/królik: szybki ruch, łagodność, płodność, obfitość, bogactwo, pełnia – płodność zatem w znaczeniu – dostatek wszystkiego, nie tylko dosłownie. Łagodność i dobroć. Z drugiej strony to szczęśliwy i magiczny symbol. Czym różni się zająć od królika? Ten pierwszy jest bardziej tajemniczy i magiczny, kojarzony z nocą, snem, a poszczególne części jego ciała mają w tradycji ludowej lecznicze znaczenie, jest czujny i szybki; to cykliczność, wiosna [Wielkanoc], odradzające się życie. To istota lunarna.

Gołąb: boska miłość, wewnętrzny spokój, miłość i pokój. Początek uczucia, zadowolenie, spełnienie, sztuka, uzdrawianie.
Koń: to ruch, energia, moc, werwa, działanie, akcja, libido, słoneczna, męska energia, przygoda. Kojarzony z pojazdem – zatem najczęściej sygnalizuje zmianę miejsca, poruszenie, podróż. Rycerze w tarocie są bardzo aktywni, dynamiczni (chociaż każdy ma swoje tempo) – koń przypomina, żeby trzymać lejce i kontrolować sytuację, ale, żeby zachować w tym równowagę i się nie stłamsić. 
Ptaki: symbol Słońca, wiatru, powietrza, ognia, czasu, nieśmiertelności. Płodność, miłość, troska rodzicielska, dziecko, pęd, przyjemność, czystość, aspiracja, natchnienie, proroctwo, szaleństwo, zdrada, pozory. Inna perspektywa, wolność, przestrzeń, poznawanie, możliwość wyboru/ruchu/swoboda działań, możliwość pokonania trudności; prawda, honor, lekkość ducha. Ptaki uważane były w różnych dawnych kulturach za pośredników między bogami i ludźmi, strażników wiedzy. W starożytnym Egipcie pióra symbolizowały boginię prawa i sprawiedliwości Maat, toteż ich znaczenie wiąże się z prawem, honorem, lojalnością, szczerością, etyką, sprawiedliwością.
Ryba: obfitość, mądrość duchowa, zdolności prorocze, intuicja, nieświadomość, głębia, ale też płodność, zdrowie, atrybut bogów miłości. Ryby to dwunasty znak zodiaku – najbardziej empatyczny, współczujący i wrażliwy.Salamandra: symbol ognia, duch i strażnik tego elementu; dynamiczna energia, siła życiowa, pewność siebie, zaradność i magnetyzm, upartość, ambicja. To nowa idea/projekt/biznes, ruch, coś się dzieje.
Delfin: w starożytnej Grecji poświęcony Apollinowi, Afrodycie, Dionizosowi oraz Posejdonowi. To przewodnik dusz, zbawiciel, przyjaciel, ale i symbol ogromnej inteligencji.
Motyl: dążenie do światła, życie, śmierć, nieśmiertelność, dusza, psyche, intuicja, miłość, lubieżność, szczęście, przyjemność, wesołość, swawola, swoboda, piękno, strojność, wytworność, próżność, lekkość, błahość, beztroskę, lekkomyślność, nieroztropność, niestałość, marność, transformacja, zmartwychwstanie, nietrwałość, ulotność. Niestałość w uczuciach, z kwiatka na kwiatek, coś bezwartościowego.
Pszczoła: prosto do celu, pracowitość, porządek, troskliwość, altruizm, mądrość, czystość, wstrzemięźliwość, posłuszeństwo, powodzenie, nieśmiertelność, kara, czystość płciowa, życie klasztorne, biurokracja, wymowa, pochlebstwo, pokusa, miłość, płodność, słodycz. Symbol słoneczny, istota ognista oczyszczająca przez ogień. Złoty wiek mlekiem i miodem płynący. Atrybut bogiń księżycowych – Selene, Afrodyty, chaldejskiej bogini-matki Mylitty. Zeus nazywany był królem pszczół, gdyż karmiły go miodem w dzieciństwie. Dobrze zorganizowane państwo, królestwo, posłuszeństwo, hierarchia społeczna. Król owadów – królewski symbol Asyrii i Chaldei.

Mucha: zaraza, plaga, choroba, arogancja, irytacja, małostkowość, donosicielstwo, kłopot, dokuczliwość, chciwość, skąpstwo, żarłoczność, krwiopijca, chuć, bezwstyd, zmysłowość, żarłoczność, małość, brud, nieczystość, rozkład, gnicie, diabeł, Belzebub, demon, odwaga, dusza.
Lew: słoneczna duma, odwaga, szlachetność. Ale też bardzo silny gniew.
Anioł: pomyślność, opieka sił wyższych, życzliwość, spokój, wiadomość, przewodnik.
Wąż: symbolika tego zwierzęcia jest bardzo bogata. To symbol pierwotnych sił kosmicznych, to oddziaływanie boskie, wieczność, nieśmiertelność, śmierć i zmartwychwstanie, samorództwo. To materia, energia, boska siła, woda, fale, głębina, odnowa, odrodzenie, zniszczenie, obojnactwo, fallus, zasada żeńska, długowieczność. Uzdrawianie, odmłodzenie, sekrety życia, chuć, płodność, ale i bezpłodność, perwersja, przyjemność, pieszczoty. Zazdrość, pozory, zła wola, niepowodzenie, podstęp, zdrada, ale też mądrość i głębia umysłu. Ostrożność, lenistwo, proroctwo, wróżba, czary, świat podziemny, strażnik zmarłych. Bogactwo duchowe w postaci ukrytego skarbu. Szatan, zło, złość, pokusa, zemsta, trucizna, grzech, kara, niewola, dociekliwość, wtajemniczenie, dialektyka, logika, materializm, inteligencja, subtelność, samowystarczalność.

Orzeł: symbol niebios, Słońca, wiary, dnia, mściciela oraz Dnia Sądu. To również duch, modlitwa, wyrocznia i wróżby. Przede wszystkim to symbol najwyższej władzy, majestatu, cesarstwa. To człowiek bystry, zdolny, męskość, heroizm.
Żółw: podpora świata, ogień, woda, noc, Księżyc; długowieczność, nieśmiertelność, materializm, gnuśność, powolność, ostrożność, bezpieczeństwo, asceza, czystość, powściągliwość, miłość, lubieżność, fallus, obojnactwo, płodność, własny dom, bierny opór, tarcza, zbroja, wytrwałość, siła, postęp, pilność, medytacja, mądrość, przewidywanie.

Diabełw chrześcijaństwie uosobienie zła, grzechu, kuszenia. Toteż reprezentuje niskie energie i emocje: nienawiść, uzależnienie, pokusę. Ale też utożsamiany z materią, sukcesem, ambicją.

Atmosfera
Jutrzenka – przezwyciężenie ciemności, przebudzenie, odpędzenie duchów, początek, wiosna, nadzieja.
Chmury – tajemnica, niebo, opatrzność, deszcz, nieświadomość, przemijanie, łaskawość. Nieokreślone przedmioty i zjawiska. Płodność, ekstrawaganckie spekulacje filozoficzne.
Ciemne chmury – niełaska, zmartwienie, gniew, zdrada, groźba, wojna.
Deszcz – smutek, choroba, oczyszczenie, prawda, opieka boska, łaska, miłosierdzie, sperma, zniszczenie, coś nagłego i niespodziewanego.
Piorun – budziciel życia, najwyższa twórcza siła, boska moc tworzenia i niszczenia, Bóg jako demiurg, władza boga, gniew nieba, potępienie, upadek z wysokości, świt, początek, przemiana, naruszenie normy, szybkość, krótkość, chwila, wiosna, potęga, natchnienie, fallus.Dla zainteresowanych:
1M. K. Greer, 21 Ways to Read a Tarot Card, Llewellyn Publication, Woodbury 2007. Autorka poświęca cały rozdział na szczegółowy opis symboli.

2W. Kopaliński, Słownik symboli, t. VI, Rzeczpospolita, Warszawa 2007. Niezastąpione źródło wiedzy o znaczeniach poszczególnych symboli – obowiązkowa lektura każdego tarocisty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger