niedziela, 11 czerwca 2017

Moment prawdy, czyli sąd ostateczny

Po serii tarotowych ciał niebieskich mówiących o naszych marzeniach, lękach i dążeniach, mamy bardzo mocną kartę. Jej symbolika często nawiązuje do chrześcijańskiego sądu ostatecznego opisanego w Apokalipsie św. Jana. Momentu sądu dusz powiązanego z ponownym przyjściem Chrystusa, kiedy to zmarli powstają z grobów i pełni nadziei czekają na dalszą podróż. W wielu taliach ta symbolika ponownych narodzin zostaje wyrażona na różne sposoby, ale przeważnie idea jaka za nimi stoi jest bardzo podobna.

Tarot marsylski: powołanie, odrodzenie, nowy start, grupa.

Anioł wzywa ludzi dmąc w trąbę – pokazuje to raczej głośny sygnał do działania, wezwanie. Może to mówić o tym, że stajemy wobec naszego powołania. Albo ktoś bardzo chce się z nami skontaktować. O czymś może być głośno.
Dzień sądu to moment, gdy prawda wychodzi na jaw, nic się tu nie ukryje. Nagie postacie zresztą nie wyglądają jakby miały coś do ukrycia. Są otwarci na to, co ich czeka. To może oznaczać punkt zwrotny, nowe zrozumienie sytuacji, całkiem świeże spojrzenie.

Rider-Waite: wezwanie, decyzja, nowe życie.
Ta karta wskazuje nam na to, że mamy swoją życiową ścieżkę, która nas wzywa. Nasze powołanie. Góry przedstawiają wyższy, duchowy wymiar, do którego według Waite'a powinniśmy dążyć. Mężczyzna, kobieta i dziecko wstają z grobów, być może to postaci z Trzynastego Wtajemniczenia? Anioł to symbol wiadomości, ale i opieki. Tutaj przekazuje on rozkaz, że pora zająć się czymś nowym w naszym życiu, że już nie można dłużej trwać w sytuacji, jaka jest.

Thoth EON: ostateczna decyzja, nowy ruch.
Aleister Crowley zmienił nazwę tej karty, ponieważ według niego tamta już była przestarzała. Eon mówi o nadejściu nowej ery. Według Crowleya era Ozyrysa, której symbolem jest umierający Bóg, powoli dobiega końca. A on sam jest prorokiem nadejścia całkiem nowego porządku, ery Horusa. Stare wartości duchowe mają zostać zastąpione nowymi. Na karcie widzimy niebieską boginię Nuit, a na pierwszym planie siedzi Ra-Hoor-Khuit. Trzyma on różdzkę feniksa. A z przodu stoi Hoor-pa-kraat na olbrzymiej, hebrajskiej literze szin.

Wskazówki do interpretacji
Sąd ostateczny może mówić o różnego rodzaju sprawach sądowych i administracyjnych. To bardzo głęboka zmiana w nas, która może przejawić się na wielu różnych poziomach. Jeśli wezwanie do naszego powołania, to może dotyczyć to pracy, duchowości, ważnej decyzji zmieniającej całe nasze życie, np. przeprowadzki.
To też może być czas podsumowań, rachunku sumienia, stanięcia twarzą w twarz z czymś, co się za nami wlecze z przeszłości. Tutaj często przeszłość się do nas odzywa, co może się na przykład przejawić tym, że odezwie się do nas ktoś z przeszłości, kto się nie odzywał całe wieki. To może być telefon, który nam coś głębokiego uświadomi, coś w nas zmieni (ważna rozmowa). Zmiana kierunku życia. Wezwanie i sygnał alarmowy, że należy się przygotować na nowe.
Praktyka duchowa, która działa na bardzo głębokim poziomie, otwiera nas na coś całkiem nowego. Zwiastun uzdrowienia, wyjścia z choroby, załagodzenia przykrych stanów emocjonalnych
Sprawiedliwy wyrok, w sprawach sądowych prawda może wyjść na jaw, być zauważona, wzięta pod uwagę. Może też oznaczać odkrycie czegoś, dowiedzenie się o czymś, co było wcześniej ukryte.
W pewnych kontekstach może to pokazać głośną muzykę.

W cieniu/odwróceniu:
Trupy w szafie, sprawy, które się za kimś wloką, od których nie potrafi się dana osoba odciąć. Bardzo trudna i bolesna transformacja. Potrzeba dużo więcej czasu, by się przystosować do nowych warunków. Niechęć do zmian, stagnacja, ignorowanie wezwania. Strata okazji. Opóźnienie. Wyobcowanie. Ktoś nie jest brany pod uwagę. Zbytni krytycyzm wobec siebie, osądzenie siebie i innych. Brak perspektyw na przyszłość, martwy punkt. Kiepska decyzja, niewłaściwy osąd sprawy. Przegapienie ważnej wiadomości/telefonu. Wątpliwości.

Słowa klucze: nowy etap, odrodzenie, decyzja, wezwanie, powołanie, ujawnienie, odsłonięcie, prawda.
Rada:Z którą postacią na karcie się identyfikujesz? Jeśli z Aniołem, to może oznaczać, że powinieneś coś nagłośnić, dojść do szerszej liczby osób, do mas, ze swoimi działaniami. Może powinieneś bardziej słuchać innych, jakie mają potrzeby, co chcą tobie przekazać. Jeśli identyfikujesz się z którą z postaci wstających z grobów, to może warto zwrócić uwagę na pracę w grupie, na społeczność wokół ciebie. Poszukać wsparcia w ludziach obok, docenić społeczność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 44 Odcienie Tarota , Blogger